Gra planszowa na Dzień Dziecka to najlepszy prezent!

grafika obrazująca tekst dotyczący prezentów na Dzień Dziecka

Zbliża się jeden z ważniejszych dni w roku w życiu każdego dziecka – Dzień Dziecka. Jest to dzień, w którym każde dziecko oczekuje od rodziców świetnego prezentu i dnia pełnego emocji. My – rodzice, staniemy na rzęsach, aby ten dzień co roku świętować i zapewnić uśmiech naszym dzieciom. Ruszamy więc na poszukiwania najlepszego prezentu dla naszych pociech. A jaki będzie najlepszy prezent na Dzień Dziecka? Oczywiście, że gra planszowa!

Prezent na Dzień Dziecka? Gra planszowa

Gra planszowa to nie tylko zabawa, ale także nauka. Dziecko, biorąc udział w grze, musi myśleć strategicznie, planować ruchy, podejmować decyzje, liczyć, czytać, pamiętać zasady. To wszystko wpływa na rozwój umiejętności poznawczych, takich jak logiczne myślenie, pamięć, koncentracja, czy kreatywność. To także okazja do nawiązywania kontaktów z innymi graczami oraz nauka współpracy, negocjacji, komunikacji, czy radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

POLECAMY TEŻ: Gry planszowe dla dzieci. Ranking TOP 20 fajnych planszówek

Ale przecież nie tylko chodzi o rozwój naszego dziecka – gra planszowa to także źródło rozrywki i radości. Grając, dziecko może się zrelaksować, oderwać od codziennych obowiązków, czy stresu. Rozgrywka będzie doskonałą okazją, aby zaangażować całą rodzinę i wspólnie spędzić czas. Może się okazać, że potem dziecko zainteresuje się książkami, historią i zainspiruje do pogłębiania wiedzy.

Gra planszowa to prezent, który można dopasować do wieku, zainteresowań, czy osobowości dziecka. Na rynku jest wiele gier planszowych, które różnią się tematyką, poziomem trudności, czasem gry, czy liczbą graczy. Można więc wybrać grę, która będzie idealnie pasować do naszego dziecka i jego oczekiwań.

Aby ułatwić wybór, podzieliłam gry na kilka kategorii:

Gra planszowa dla dziecka, które lubi czytać

Nie każda gra planszowa jest… planszówką. Może to również być gra w postaci książki.

Postacie z książki paragrafowej dla dzieci - Zielobór
Postacie z książki paragrafowej dla dzieci – Zielobór

Książki paragrafowe to specjalny rodzaj książek, w których czytelnik sam decyduje o przebiegu fabuły. Na końcu każdej sekcji będą znajdować się różne opcje, które poprowadzą do dalszych zdarzeń. Czytelnik musi wybrać jedną z nich i przejść do odpowiedniego paragrafu, gdzie kontynuuje swoją przygodę. W przypadku spotkań – często gra będzie wymagała rzutu kością, którego wynik będzie decydował o skuteczności ataku, rozmowy czy sukcesu w poszukiwaniach. W ten sposób książka staje się interaktywna i niepowtarzalna, ponieważ każda przygoda może zakończyć się w zupełnie inny sposób.

Książki paragrafowe mają wiele zalet, które sprawiają, że to doskonały prezent na Dzień Dziecka. Oto kilka z nich:

 • rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Dzieci muszą samodzielnie wybierać, co chcą zrobić w danej sytuacji i odkrywać konsekwencje swoich decyzji. Mogą także tworzyć własne wersje historii, łącząc różne opcje i eksperymentując z różnymi zakończeniami;
 • uczą logicznego myślenia i planowania. Dzieci muszą analizować sytuację, oceniać ryzyko i szukać najlepszego rozwiązania. Muszą także pamiętać o tym, co się wcześniej wydarzyło i uwzględniać to w swoich wyborach. Książki paragrafowe pomagają rozwijać umiejętności niezbędne do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji.
 • zwiększają motywację do czytania. Dzieci, które nie lubią czytać zwykłych książek, mogą się zainteresować książkami paragrafowymi, ponieważ dają im poczucie kontroli i wpływu na fabułę. Dzieci mogą się wczuć w rolę głównego bohatera i poczuć emocje związane z jego przygodami. Są one także bardziej angażujące i dynamiczne, ponieważ nie wiadomo, co się wydarzy na następnej stronie.

Na rynku istnieje wiele książek paragrafowych, które różnią się tematyką, poziomem trudności i treścią, przypisaną do wieku. Poniżej lista książek, które śmiało mogę polecić:

A dla najmłodszych polecam komiksy paragrafowe, gdzie jest zdecydowanie mniej tekstu a przygody nadal zajmujące.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Hokus i Pokus, Kotki i Smoki 3 oraz Mali Rycerze. Premiera książek paragrafowych dla dzieci

Edukacyjne gry planszowe dla dziecka

Okładka gry Cytosis - inna gra edukacyjna o budowie komórki wydawnictwa Genius Games
Okładka gry Cytosis – inna gra edukacyjna o budowie komórki wydawnictwa Genius Games

Edukacyjne gry planszowe to gry, które oprócz zapewniania rozrywki mają na celu rozwijanie różnych umiejętności i wiedzy. Mogą być wykorzystywane zarówno w domu, jak i w szkole, jako ciekawa forma nauki i zabawy. Mają one na celu stymulowanie logicznego myślenia, ale i dają pole dla kreatywności i analityki. Rozgrywka w taką grę, w przyjemny dla dziecka sposób pomoże przyswoić wiedzę z różnych dziedzin.

Tutaj również jest duże pole do popisu. Znajdziemy naprawdę bogatą ofertę gier, które reklamowane są jako edukacyjne. Nie dajcie się jednak naciągnąć – nie wszystkie gry z napisem na pudełku „gra edukacyjna” zapewni frajdę dziecku. Może okazać się tytułem, do którego niechętnie albo wcale nie będą chcieli przysiąść. I tu też druga strona medalu – nie każda gra edukacyjna będzie miała ten zapis na pudełku. Poniżej przedstawiam krótką listę, którą z czystym sercem mogę polecić:

 • Scrabble – gra słowna, która wzmocni zakres słownictwa
 • Dixit – piękna gra imprezowa, która rozwinie wyobraźnię
 • Imago family – komunikacja i odgadywanie haseł za pomocą transparentnych kart z których układa się podpowiedzi
 • Cellulose – gra, w której poznajemy budowę komórki roślinnej (gra po angielsku niezależna językowo)
 • Archimedes – gra wprowadzająca w tajniki podstaw matematyki
 • Znaj Znak – dobble z historią Polski w tle

Jeżeli więc macie w domu małych naukowców, albo cenicie zdobywanie wiedzy – to takie gry stanowią najlepszy prezent na Dzień Dziecka.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Rozwijaj umiejętności szkolne poprzez zabawę. Pięć wartościowych gier planszowych dla dzieci

Gry planszowe trenujące refleks

Elemety do dodatku do gry Wystrzałowe Katapulty
Elemety do dodatku do gry Wystrzałowe Katapulty

Zręcznościowe gry planszowe to takie, które oprócz umysłu angażują także ciało graczy. Wymagają one od nich precyzyjnych ruchów, refleksu i koordynacji. Zazwyczaj polegają na manipulowaniu elementami gry, takimi jak klocki, kulki, piłeczki, patyczki, figurki czy karty. Celem może być zbudowanie czegoś, utrzymanie równowagi, trafienie do celu, uniknięcie przeszkód lub zniszczenie konstrukcji przeciwnika.

Takie gry planszowe mogą być bardzo różnorodne pod względem tematyki, mechaniki i poziomu trudności. Niektóre z nich są przeznaczone dla dzieci, przy innych fantastycznie spędzą czas dorośli, a jeszcze inne zapewnią rozrywkę dla całej rodziny. Znajdziecie w tym zestawieniu kilka propozycji, które moim zdaniem doskonale sprawdzą się jako najlepszy prezent dla dziecka, które lubi taki właśnie rodzaj gier planszowych:

 • Jenga – wieża z klocków, z której należy wyjmować pojedyncze elementy bez jej zawalenia
 • Klask – gra, w której gracze poruszają magnesami pod planszą, aby sterować swoimi figurkami na jej powierzchni i strzelać piłeczką do bramki przeciwnika, unikając przeszkód
 • Ice Cool – pstrykanie bączków – pingwinów po planszy stanowiącej szkołę, gdzie zdobywamy ryby i łapiemy inne pingwiny
 • Gra w kotka i pyszczek – gra, w której należy jak najszybciej zestrzelić kuleczki w oczach i nosku kotka
 • Wystrzałowe katapulty – za pomocą katapult musimy zburzyć konstrukcję przeciwnika
 • Palec boży – wcielamy się w bóstwa, które za pomocą pstrykania krążków chcą zdobywać przewagi na wyspach.

Zręcznościowe gry planszowe to świetna forma rozrywki, która łączy zabawę z wyzwaniem.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Kroniki przygody: Przepowiednia Starego Dębu. Trwają pracę nad drugą częścią Kronik dla dzieci

Planszówki dla samotnych bystrzaków

Gra logiczna Inside 3 The Dungeon
To również rodzaj „smarta” – tutaj musimy poprowadzić kuleczkę poprzez wszystkie poziomy zamku

Z pewnością kojarzycie sytuacje gdzie Wasza pociecha z różnych przyczyn musi sama sobą się zająć. Może to być podróż samochodem, czekanie w kolejce czy po prostu choroba. Nawet w takich przypadkach oferta gier planszowych ma swoją podpowiedź! Smarty!

Smart to marka gier logicznych, które można rozwiązywać samodzielnie. Są to zabawki edukacyjne, które stymulują myślenie przestrzenne, analityczne i kreatywne. Każda gra składa się z planszy, na której należy umieścić różne elementy, tak aby spełnić zadane warunki. Warunki te mogą dotyczyć kształtu, koloru, liczby lub położenia elementów. Na przykład, w grze IQ-Puzzler Pro trzeba ułożyć kolorowe kuleczki na planszy w taki sposób, aby nie było pustych miejsc lub aby tworzyły określony wzór. W grze Temple Trap trzeba przesuwać kawałki planszy, aby wydostać się z labiryntu. W grze Jump In trzeba skakać zającami i lisami, aby schować wszystkie zające do nor.

Myślicie, że to zabawa tylko dla dzieci? Nic bardziej mylnego! Smarty są przeznaczone dla osób w różnym wieku, od dzieci po dorosłych. Dodatkowo każda gra ma kilka poziomów trudności, od łatwych do ekspertów, więc można dopasować je do swoich umiejętności i preferencji. Smart są idealne dla osób, które lubią wyzwania intelektualne i szukają ciekawego sposobu na spędzenie wolnego czasu. Mogą być też używane jako narzędzie do treningu umysłu, ponieważ poprawiają pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Pomogą też w nauce matematyki, geometrii, fizyki czy programowania, ponieważ uczą abstrakcyjnego i algorytmicznego myślenia.

Smarty zwykle przeznaczone są do samodzielnych rozgrywek, ale ostatnio pojawiło się kilka propozycji, które są… logicznym pojedynkiem. Da to możliwość konfrontacji pomiędzy dwoma graczami, którzy uwielbiają spędzać w ten sposób czas.

Oto kilka moich propozycji, które z pewnością się sprawdzą jako prezent na Dzień Dziecka:

 • Kotełki – urocza gra, w której naszym zadaniem będzie umieścić kotki w pudełkach
 • Park Safari Jr – układanie elementów w perspektywie, aby spełnić cel na karcie kadru
 • Gwiezdna ucieczka – poprowadzenie rakiety przez pole asteroid
 • Rafa koralowa – książkowa układanka magnetyczna
 • Blok w Blok – pojedynek na układanie elementów
 • IQ Mini – kieszonkowe zadania logiczne z układaniem elementów

POLECAMY RÓWNIEŻ: SmartGames Polska. Premiery i zapowiedzi nowych tytułów

Gry planszowe bez rywalizacji

przygotowanie do gry planszowej Paleo
Elementy gry Paleo

Kooperacyjne gry planszowe to zwykle takie, w których gracze nie walczą ze sobą, a wspólnie dążą do osiągnięcia celu. Zazwyczaj gra polega na współpracy z innymi graczami, aby pokonać trudności, rozwiązać zagadki lub uratować świat przed zagrożeniem. W kooperacyjnych grach planszowych nie ma przegranych ani zwycięzców – albo wszyscy wygrywają, albo wszyscy przegrywają.

Napisałam „zwykle” ponieważ wśród gier kooperacyjnych znajdziemy również gry z ukrytymi rolami oraz tzw. semi-coopy, w których jest motyw zdrajcy. Oznacza to, że wśród graczy pomimo wspólnego działania jeden z nich realizuje własne cele. Taką grą jest m.in. Battlestar Galactica czy Nemesis. Są to tytuły bardziej zaawansowane i wymagające więcej strategii.

Kooperacyjne gry planszowe mogą być świetnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi i rozwijanie ich umiejętności społecznych, takich jak:

 • komunikacja – w kooperacyjnych grach planszowych trzeba rozmawiać z innymi graczami, dzielić się informacjami, radami i pomysłami, a także słuchać i pytać;
 • współpraca – w kooperacyjnych grach planszowych trzeba współdziałać z innymi graczami, dzielić się zasobami, pomagać sobie nawzajem i podejmować wspólne decyzje;
 • rozwiązywanie problemów – wspólnie uruchamiacie kreatywnie i logicznie myślenie, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla wyzwań, które stawia gra;
 • radzenie sobie z emocjami – w kooperacyjnych grach planszowych trzeba umieć kontrolować swoje emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, a także wspierać emocjonalnie innych graczy;
 • odporność na stres – w kooperacyjnych grach planszowych trzeba umieć radzić sobie z presją czasu, niepewnością i trudnościami, a także akceptować porażki i cieszyć się sukcesami.

Oto moje propozycje gier kooperacyjnych na prezent na Dzień Dziecka:

 • Paleo – przetrwanie i radzenie sobie z przeciwnościami jako plemię w czasach prehistorycznych
 • Harry Potter Hogwarts Battle – świetna pozycja dla fanów znanego czarodzieja
 • Ghost Fightin’ Treasure Hunters – łapanie duszków w nawiedzonym domu, gra pomimo angielskiego tytułu wydana po polsku
 • Lisek Urwisek – razem rozwiązujecie zagadki detektywistyczne
 • Box Monster – pomagacie potworkowi pozbyć się bólu brzucha z przejedzenia
 • Story cubes – gra w opowiadania rozwijająca wyobraźnię

POLECAMY RÓWNIEŻ: Unmatched: Opowieści niesamowite. Premiera polskiej wersji

Dla przyszłych detektywów

komponenty gry Mikro Makro - część druga
komponenty gry MikroMakro 2

Gry planszowe dedukcyjne to takie, w których trzeba wykorzystywać swoje umiejętności logicznego wnioskowania, analizy i obserwacji, aby rozwiązać zagadkę, znaleźć sprawcę, odkryć tajemnicę lub wygrać z przeciwnikiem. Są to gry, które angażują nie tylko intelekt, ale także emocje i zmysły. Wymagają od graczy podejmowania decyzji, współpracy lub rywalizacji, a także radzenia sobie z niepewnością i napięciem. Gry planszowe dedukcyjne są doskonałym sposobem na rozwijanie logicznego myślenia i spostrzegawczości u dzieci, a także na wspieranie ich kreatywności i wyobraźni. Ponadto, są to gry, które mogą dostarczyć dzieciom wiele radości i satysfakcji, a także nauczyć ich szacunku do zasad i fair play.

Na rynku dostępnych jest wiele gier planszowych dedukcyjnych dla dzieci, które różnią się tematyką, poziomem trudności, czasem gry i liczbą graczy. Jeżeli Wasze dzieciaki kochają rozwiązywać zagadki lub lubią gry na spostrzegawczość, to z pewnością taka gra będzie stanowić doskonały prezent na Dzień Dziecka. Oto kilka przykładów takich gier, które warto wypróbować:

 • MikroMakro: Miejski Poker – rozwiązywanie spraw detektywistycznych poprzez odszukiwanie właściwych tropów rysunkowych na wielkiej mapie
 • Śledztwo w Muzeum – szukanie sprawców włamania do muzeum z analizą tropów
 • Escape Room W krainie czarów – bezpieczne emocje jak w prawdziwym escape roomie, tym razem w Krainie Czarów
 • Tracks – rozwiązywanie śledztw tylko za pomocą dźwięków
 • Mysterium – odkrywanie sprawcy przestępstwa za pomocą podpowiedzi na „dixitowych” kartach
 • Tajemnica w 5 minut – gra na spostrzegawczość, gdzie musimy odnaleźć odpowiednie symbole zaszyte na kartach, aby ułożyć kod.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Zwierzęta z Baker Street. Gra dedukcyjna ze zwierzakami w roli głównej

Dla plenerowców – planszówki do zabawy poza domem

elementy gry planszowej Pędzące żółwie XXL
elementy gry planszowej Pędzące żółwie XXXL

Wasze dzieci nie lubią siedzieć w domu? Zabawa na dworze jest dla nich atrakcyjna? To tu również mam w zanadrzu kilka podpowiedzi na prezent na Dzień Dziecka! Mówię o grach plenerowych.
To doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nie tylko poprawiają nastrój, zdrowie i kondycję, ale także wzmacniają więzi rodzinne i uczą często współpracy.

Wiele gier plenerowych można zorganizować bez specjalnego sprzętu, wystarczy trochę przestrzeni i fantazji. Jednak jeśli chcemy urozmaicić naszą zabawę, warto zapoznać się z kilkoma grami, które wymagają akcesoriów, a zapewniają mnóstwo emocji i rywalizacji. Oto kilka propozycji gier plenerowych dla całej rodziny, w które można zagrać zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi:

 • Mölkky – rzucanie drewnianym elementem w ułożone drewniane klocki
 • Pędzące żółwie XXXL – to klasyk w wielkim, odpornym na zniszczenia wydaniu
 • Cornhole – gra, w której trzeba woreczkiem wycelować w otwór
 • Dobble XXL – to kolejny klasyk w gigantycznym wydaniu

POLECAMY RÓWNIEŻ: Władca Pierścieni: Pojedynek o Śródziemie. Rebel zapowiada reskin 7 Cudów Świata: Pojedynek

Gra planszowa jako prezent na Dzień Dziecka. Podsumowanie

Jak sami widzicie – oferta w przypadku gier planszowych może odpowiedzieć na wszelkie wymagania rodziców i dzieci. Dostosujemy tu prezent do wieku, upodobań, zainteresowań i charakteru naszego dziecka. Co więcej – jest ogromna szansa, że odciągniemy go od urządzeń elektronicznych i nauczymy zupełnie innej formy spędzania wolnego czasu. Może również zapoczątkuje to reakcję łańcuchową i nasze dziecko zaangażuje swoich przyjaciół, a ci dalej poniosą dobre słowo o grach planszowych… Niezależnie od wyniku – warto wspierać rozwój naszych dzieci, a gry planszowe z pewnością to zapewniają. Dlatego uważam, że gra planszowa, która dostosowana jest do unikalnego zestawu cech naszego dziecka to najlepszy prezent na Dzień Dziecka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *