Gry planszowe dla dzieci. Ranking TOP 20 fajnych planszówek

Gra planszowe dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci – ich kupowanie może być stresujące, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy albo nie do końca wiemy, czym interesują się przyszli obdarowani. W teorii zadanie jest proste: przecież na każdym pudełku gry planszowej znajdują się oznaczenia wiekowe. W praktyce trzeba wiedzieć jak je rozumieć, żeby nie popełnić prezentowej gafy.

W tym artykule przeczytasz:

 1. Co właściwie oznacza zwrot „gra dla dzieci”
 2. Jak czytać oznaczenia wiekowe na pudełkach gier
 3. Jakie są gry planszowe dla 2-latków, 4-latków, a jakie dla 10-latków
 4. Czy gry dla dzieci to gry rodzinne?
 5. Czym kierować się przy zakupie gry dla dzieci?
 6. Ranking TOP 20 gier planszowych dla dzieci – polecają Planszowe Newsy

Gry planszowe dla dzieci, czyli jakie?

Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać szukając gry dla dzieci, to to czy aby na pewno szukasz… planszówki dla najmłodszych. Czy 10-latek jest jeszcze dzieckiem? Tak (choć może nie każdy się do tego przyzna), ale szukając gry planszowej dostosowanej do tego wieku, wpisywanie w wyszukiwarkę “gry planszowe dla dzieci” może sprowadzić nas na manowce.

Pod tym pojęciem kryć się bowiem mogą zarówno gry planszowe dla 3-latków, jak i 7-latków. Nietrudno domyśleć się, że to, co będzie dostosowane do możliwości i potrzeb 3-latka, dziecka w 1 klasie raczej nie porwie. Z pomocą oczywiście przychodzą nam wydawcy gier planszowych, którzy na pudełkach standardowo podają sugerowany wiek graczy. To przydatne oznaczenia, ale trzeba je umieć je odpowiednio interpretować.

Gry planszowe dla dzieci (kilkulatków) co do zasady charakteryzują się:

 • Naprawdę prostymi zasadami,
 • Nieskomplikowaną mechaniką,
 • Dużymi, łatwymi do manewrowania (i trudnymi do zjedzenia) elementami,
 • Krótkim czasem rozgrywki,
 • Solidnym wykonaniem.

Gra planszowa dla 4-latka. Jak rozumieć oznaczenie na pudełku

Jeśli na pudełku widnieje informacja “4+” oznacza to po pierwsze, że gra nie jest przeznaczona dla młodszych dzieci. To jasne – kwestia wielkości elementów i skomplikowania zasad. “Plus”, bez podania widełek wiekowych, oznacza że gra planszowa jest tak skomponowana by zainteresować także starsze dzieci. Z doświadczenia redakcyjnego wiemy natomiast, że gry z oznaczeniem 5 i 6+ mogą już przypaść do gustu także części dorosłych. Mamy znajomą, która się regularnie spotykała z innymi dorosłymi i grali w Pędzące żółwie.

Pudełko gry dla dzieci Pędzące żółwie
Pędzące żółwie. Opis na pudełku: 5-105

Na pudełku może jednak znajdować się także konkretne oznaczenie wieku potencjalnych graczy np. 4-6 lat. To już jest jasna informacja od wydawcy. Oczywiście nie jest to żadna gwarancja, raczej sugestia. Indywidualnie musimy skonfrontować opis gry planszowej z wiedzą na temat samego dziecka i jego preferencjami.

Jaka gra planszowa dla 10-latka

Tu trzeba uważać! Kiedyś przy półce z planszówkami w empiku zaczepiła mnie pewna pani i zapytała czy może wiem, jaka gra byłaby dobra dla 15-latka. Wybór był niewielki, z opisu wynikało że chłopak raczej nie gra w gry, więc zasugerowałem Catan. Pani popatrzyła na opis na pudełku i stwierdziła: “10 lat? Eeee to nie, jeszcze się obrazi, że mu grę dla dzieci kupuję!”

Każdy, kto grał w Catan wie jak bardzo uniwersalna wiekowo jest to gra planszowa – idealna dla nastolatków, dorosłych, a na seniorach tę wyliczankę kończąc. Jest to też absolutnie gra planszowa dla dzieci. “10+” oznacza tyle że “od 10 lat”, ale górnej granicy brak.

CZYTAJ TEŻ: Catan – Świt Ludzkości. Klasyczna gra w „neandertalskiej” odsłonie [INSTRUKCJA]

Analogiczny przypadek mamy z innym klasykiem – Carcassonne. Na pudełku “7+”, ale niech kamieniem rzuci dorosły, który źle bawił się (albo nudził) podczas rozgrywki*.

Pudełko gry planszowej Carcassonne
Carcassonne – gra dla dzieci (bo 7+) czy jednak nie?

*To fragment, który wzbudził kontrowersje w redakcji, bo okazało się że jednak tacy ludzie istnieją – dopisuję już po publikacji.

Gra planszowa dla dzieci to gra rodzinna?

Generalnie gry, które oznaczone są bez widełek, ale od 7, 8, 10 lat w górę, to zazwyczaj planszówki idealnie nadające się do rozgrywek rodzinnych – łączących pokolenia. Tutaj nudzić nie powinien się żaden z członków rodziny, bez względu na to czy będzie to babcia, starsza siostra czy wnuczek.

Nie należy więc utożsamiać gry dla dzieci z grą rodzinną. Tak samo jak nie można powiedzieć, że gra rodzinna nie jest grą dla dorosłych, która nie sprawdzi się podczas sobotniej imprezy. Gry rodzinne to po prostu pojemny worek obejmujący sobą planszówki, które są odpowiednio skomplikowane, żeby dostarczyć satysfakcji graczom w różnym wieku – bez faworyzowania jednych drugich, czy trzecich.

Gra dla 12-latka. Co może pójść nie tak?

Oznaczenie na pudełku gry “12+” oznacza zazwyczaj już dość skomplikowaną planszówkę. Często taką, która wymaga większych pokładów cierpliwości i umiejętności skupienia się. Prawdę mówiąc to już też swoiste ostrzeżenie dla bardziej dorosłych graczy, którzy preferują raczej lżejsze gry. 

Jeśli do takich należysz, to 14+ też niech cię nie zwiedzie. Czternastki mogą już być prawdziwymi “mózgożerami”. Jednym z przykładów takiej gry jest choćby Weather Machine – zaawansowana strategia, o której więcej ostatnio opowiadała Monika.

Żeby nie było jednak tak prosto, to czasem te oznaczenia wiekowe mogą sugerować „cięższą” nie tyle mechanikę, co tematykę – mroczną, gangsterską itd.

Gra planszowa dla 2-latka. Czy to się może udać?

Wyżej pisaliśmy o grach dla 3-latków, 4-latków i w zasadzie większość wydawców od tej grupy wiekowej zaczyna produkcję gier planszowych. Na rynku pojawiają się już jednak także próby zainteresowania planszówkami rodziców młodszych dzieci. Kilka pudełek na koncie ma Egmont, który wypuścił serię „Pierwsza gra” z oznaczeniem 2+. Jednym z autorów w tym cyklu jest Reiner Knizia – bardzo popularny autor gier, także tych „dorosłych” (on też odpowiada za wspomniane wyżej Pędzące żółwie).

Na co warto zwrócić uwagę w przypadku gier dla 2-latków? Dla dziecka w tym wieku (ale często też i tych starszych) pierwsze ileś kontaktów z grą będzie pewnie raczej polegało na zabawie elementami, a dopiero z czasem uda się nam powoli wprowadzić zasady.

Gry planszowe dla dzieci – czym jeszcze kierować się przy zakupie?

Wróćmy jednak do klasycznych gier dla dzieci – 3, 4, 5-latków. Co jeszcze może mieć znaczenie podczas dokonywania wyboru w sklepie?

Wybierając gry planszowe dla dzieci kieruj się tematyką

Po pierwsze: tematyka. Gry planszowe dla dzieci to najczęściej gry, w których występują wszelkiej maści zwierzątka. Nic dziwnego, to wyjątkowo wdzięczny i atrakcyjny, z punktu widzenia grupy docelowej, temat. Jeśli dziecko ma ulubionego zwierzaka – mamy trop. Jeśli ma ulubioną bajkę – także, ponieważ w tej kategorii powstaje sporo produkcji opartych na animacjach.

Porządne wykonanie gry planszowej to podstawa

Po drugie: wykonanie. Gra grze nierówna. Wybieraj takie, które będą solidnie wykonane z grubej tektury i z drewnianymi elementami. Samo pudełko też powinno być “dziecioodporne”.

Dobra gra, to krótka gra

Po trzecie: czas rozgrywki. Dostosuj go do realnych możliwości małego gracza. Czy będzie w stanie wysłuchać wszystkich zasad? Czy gra go/jej nie znudzi jeszcze przed końcem?

Gra karciana, planszowa, a może magnetyczna?

Po czwarte: rodzaj mechaniki. Być może nie powinna być to klasyczna gra planszowa, tylko np. zręcznościowa? Tu zasad będzie skrajnie mało, a tempo rozgrywki nie znudzi nawet najbardziej wymagających.

Z kim będzie grać w grę?

Po piąte: towarzystwo. Dasz dziecku grę i… co dalej? Z kim będzie miało w nią grać – raczej z rodzicami czy z rodzeństwem? A może z rówieśnikami? Dobierz ją tak, żeby faktycznie mogło z niej korzystać, a pudełko nie wylądowało gdzieś na zakurzonych tyłach regału.

Ranking gier planszowych dla dzieci. 20 polecanych tytułów

Poniżej zamieszczamy ranking polecanych przez nas gier planszowych dla dzieciaków. Wszystkie tytuły rozgrywaliśmy na własnych stołach i możemy je polecić z czystym sumieniem. A jakie są Wasze ulubione tytuły?

 1. Śpiące królewny
 2. Tajemnicze podziemia
 3. Kroniki Zamku Avel
 4. My little scythe
 5. Zombie Kidz
 6. Palec boży
 7. Myszkowanie
 8. Muzykanci z Bremy
 9. Jaś i Małgosia
 10. Potwory do szafy
 11. Głodniaki
 12. Ale Cyrk
 13. Postaw na klocka
 14. Dragomino
 15. Seria Ubongo
 16. Dżungla
 17. Pędzące Żółwie
 18. Lisek Urwisek
 19. Pingwiny na lodzie
 20. Carcassonne Junior

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *