Rozwijaj umiejętności szkolne poprzez zabawę. Pięć wartościowych gier planszowych dla dzieci

Obrazek dzieci z meeplem

Już niebawem pożegnamy się z wakacjami. Wielu z Was po raz pierwszy wyśle swoje pociechy do szkoły. Czy gry planszowe mogą wspomóc naukę u dzieci wczesnoszkolnych? Jakie tytuły będą wartościowym dodatkiem wspomagania nauki?

Nauka może być przyjemna, zwłaszcza jeśli jest połączona z zabawą! Gry edukacyjne – planszowe to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności matematycznych, językowych i logicznych w sposób angażujący i interaktywny. Przed Wami pięć tytułów, które pomogą dzieciom doskonalić umiejętności szkolne i równocześnie czerpać radość z wspólnie spędzonego czasu.

Do listy tytułów, które chciałabym Wam polecić wybrałam takie, które nie tylko posiadają walor edukacyjny i rozwijający. Są to planszówki, które znajdziecie w bardzo atrakcyjnych cenach oraz są małe gabarytowo. Idealne na granie np. w przerwie między odrabianiem lekcji 😉

DOBBLE Koncentracja, spostrzegawczość, refleks

Dobble to szybka i wciągająca gra imprezowa – karciana, która doskonali spostrzegawczość i reakcję. Gracze muszą znaleźć wspólne symbole między kartami i zdobywać punkty. Ta gra nie tylko rozwija zdolności obserwacyjne, ale także wspomaga koncentrację i refleks.

Jak wiecie seria Dobble liczy sobie już kilkanaście wersji. Ja w szczególności polecam Dobble Access+

dobble access + komponenty gryW grze zostały zachowane oryginalne zasady, czyli nadal musimy znaleźć wspólny symbol dla karty na stole i tej wylosowanej. Cała różnica polega na tym, że wprowadzono większe symbole, które mają ułatwić rozgrywkę, ale wprowadzono też progresywne poziomy trudności. Dzięki temu każdy może się świetnie bawić jednocześnie, ćwicząc uwagę, pamięć, szybkość, obserwacje i zdolności motoryczne.

 • Liczba graczy: 1-4
 • Czas gry: 10 min.
 • Wiek: 6+
 • Wdawca:  Rebel

ZOBACZ TAKŻE: Czarujące Kotki. Kto pokona profesora Pazurka? Nowa gra od FoxGames

PITAGORAS Matematyka matką wszystkich nauk

komponenty gry PitagorasPitagoras to bardzo prosta, matematyczna gra karciana. Z talii wykładamy 5 kart oraz rzucamy dwoma kośćmi. Wszyscy gracze równocześnie starają się ułożyć w myślach z odkrytych kart działanie tak, aby osiągnąć sumę wskazaną na kościach. Mogą użyć dowolnej kombinacji symboli matematycznych +, -, ×, ÷. Do działania nie trzeba wykorzystać wszystkich kart.

Co ciekawe ta gra edukacyjna ma kilka wariantów trudności. Ale również nie stoi nic na przeszkodzie abyście wprowadzili swoje np. wskazując dziecku jaki wynik ma uzyskać bez używania kości.

 • Liczba graczy: 2 – 6
 • Czas gry: 20 minut
 • Wiek: 8 +
 • Wdawca: Egmont

SY – LA – BY Nauka czytania poprzez zabawę

Karty z gry SylabySylaby to gra edukacyjna składająca się z dwóch talii kart oraz propozycji zabaw z dziećmi o dwóch poziomach trudności. Jedna talia zawiera sylaby, druga, dla bardziej zaawansowanych graczy, spółgłoski. Podczas rozgrywki będziecie dobierać karty z sylabami, a następnie starać się wyłożyć słowo. Bardzo prosta mechanika na pewno spodoba się młodszym dzieciom.

Gry sylabowe, podczas których dzieci układają ze swoich kart wyrazy, pozwalają utrwalić sylaby i są także skuteczną alternatywą i uzupełnieniem tradycyjnych metod nauki czytania.

BrainBox. Przyroda, Polska, Świat…

BrainBox to seria wyjątkowych gier edukacyjnych, które będą wspierały rozwój Waszych dzieci na każdym etapie nauki. Każde pudełko to zestaw kart, które po jednej stronie mają obrazek, a z drugiej zestaw pytań, sprawdzających nie tylko pamięć, ale też wiedzę z zakresu danego przedmiotu.

BrainBox przyroda. kartyRozgrywka polega na tym, że jeden z graczy przygląda się obrazkowi, a następnie odwraca klepsydrę, która wyznacza czas na podanie prawidłowej odpowiedzi na pytania zapisane po drugiej stronie karty. Numer pytania wyznacza się poprzez rzut kością. Jeżeli udało się graczowi podać prawidłowa odpowiedź – zatrzymuje kartę, a kiedy jako pierwszy zbierze ich 10 – wygrywa grę.

W serii znajdziecie między innymi tytuły takie jak: Przyroda, Świat, Polska, Matematyka (3 różne poziomy).

 • Liczba graczy: 1+
 • Czas gry: 10 minut
 • Wiek od: 7 +
 • Wydawca: Rebel

TO CIĘ ZAINTERESUJE: Podstawy ekonomii w grach planszowych

UBONGO: Gra Karciana. Abstrakcyjne, przestrzenne spostrzeganie

Pewnie większość z Was zna gry planszowe z serii Ubongo. A czy widzieliście, że również wyszła karciana wersja tej świetnej gry abstrakcyjnej? A właściwie kilka tytułów?

Ubongo: gra karciana komponenty gryUbongo: Gra Karciana to młodsza i mniejsza wersja, ale dająca równie dużo możliwości kombinowania przestrzennego co pierwowzór.Cała rozgrywka trwa 6 rund. Zadaniem graczy jest jak najszybsze pozbycie się, poprzez wyłożenie, 9 kart z ręki. Karty podzielone są na 6 kwadratów, a w każdym z nich są tetrisowe symbole. Karty należy wykładać w taki sposób, aby stykały się co najmniej dwoma takimi samymi symbolami.

Świetna, prosta, szybka gra, która w przyjemny sposób rozwija abstrakcyjne i przestrzenne myślenie.

W serii „małych” Ubongo ukazały się również: Trigo i Extreme.

 • Liczba graczy: 2 – 4
 • Czas gry: 20 minut
 • Wiek: 8 +
 • Wdawca: Egmont

Planszówki jako narzędzie wspomagające rozwój szkolny?

Edukacyjne gry planszowe dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym są doskonałym narzędziem do równoczesnego uczenia się i zabawy. Dzieci mogą zdobywać umiejętności matematyczne, językowe, logiczne i wiele innych. Wybierając jedną z tych pięciu propozycji, możesz zapewnić młodym umysłom wsparcie w rozwoju w sposób interaktywny i angażujący. A ponad to, przy okazji nauki/rozgrywki cieszyć się wspólnie spędzanym czasem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *