Gra Exoplanet – propozycja wydawnictwa 999 Games na Essen 2023

pudełko gry Exoplanet

Wydawnictwa jak co roku szykują premiery na tegoroczne targi w Essen. Jednym z tytułów, jaki będzie można poznać jest gra Exoplanet, wydawnictwa 999 Games, autorstwa Klausa-Jurgena Wrede.

Exoplanet. Opis gry, zasady, targi w Essen

Ludzkość od zawsze szukała nowego domu wśród gwiazd. Podróże w kosmos oprócz jego poznania miały na celu odnalezienie planety-bliźniaka Ziemi, która pozwoliłaby na przetrwanie gatunkowi ludzkiemu. W grze Exoplanet jedna z wysłanych misji po długiej podróży dotarła do planety, która miała zarówno zasoby wody jak i tlenu, czyli najważniejsze czynniki pozwalające przetrwać. Po wylądowaniu, cztery zespoły zostały wysłane na powierzchnię, aby zgromadzić odpowiednie materiały do budowy miasta.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ O:
Humanity – nowa gra autora Turing Machine zapowiedziana

Cel gry

W grze gracze wcielą się w przywódców 4 zespołów eksplorujących planetę. Aby zwiększyć liczebność zespołów będziecie wznosić kopuły, które będą schronieniem. Będziecie budować panele słoneczne dające moc i pozwalające przetwarzać zdobyte złoża na surowiec oraz odkrywali nowe gatunki żyjące na planecie. Wszystko to będzie przynosiło punkty zwycięstwa, które ostatecznie pokażą, który zespół najlepiej sobie poradził z przygotowaniem planety do życia na niej.

Każda tura będzie miała 3 fazy: fazę akcji, budowy i mocy. Gracze będą mieli do swojej dyspozycji 5 punktów akcji, które będą mogli dowolnie rozdysponować pomiędzy 10 różnymi akcjami. „Koszt” poszczególnych akcji wynosi od 0 do 2 punktów. Wykorzystując punkty akcji będziecie między innymi eksplorować planetę, zbierać surowce, a nawet je przechwytywać od innych graczy. W fazie budowy będziecie mogli zbudować panele słoneczne lub kopuły. Kopuły będą pomagały zwiększać liczbę robotników na planszy, podczas gdy panele będą produkowały moc. W ostatniej fazie, fazie mocy sprawdzane są pola na które wpływa Moc, czyli pionek mający negatywne działanie na pionki, panele oraz kafelki metalu, które znajdują się na obszarze, na którym znajduje się ten pionek.

Gra kończy się z chwilą dostarczenia ostatniego znacznika metalu do kafla centralnego, będącego miastem. Po zliczeniu punktów zwycięstwa określa się gracza, który wygrywa rozgrywkę.

Gra Exoplanet jest reimplementacją gry Mesopotamia z 2005. Nowa odsłona gry jest wynikiem współpracy autora – Klausa-Jürgena Wrede z wydawnictwem 999 Games.

INFORMACJE PUDEŁKOWE:

  • Liczba graczy: 2-4
  • Czas rozgrywki: 45 min.
  • Wiek: 10+
  • Link do BGG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *