Spiel des Jahres 2024. Znamy nominowane gry [LISTA]

nominacje spiel des jahres

Niemieckie jury ogłosiło tegoroczne nominacje do trzech prestiżowych nagród: Spiel des Jahres 2024, Kennerspiel des Jahres 2024 i Kinderspiel des Jahres 2024. Wyniki poznamy w lipcu.

Nominacje zostały podane podczas półgodzinnego materiału video na YT. Ogłoszenie wyników nastąpi 21 lipca 2024 r. W minionym roku wygrały: Dorfromantik, Challengers i Mysterium Kids.

Spiel des Jahres 2024. Nominacje

Jest to główna kategoria, czyli Gra Roku. Trafiają do niej tytuły skierowane do szerokiego grona odbiorców, z naciskiem na graczy początkujących i rodzinnych.

1. Auf den Wegen von Darwin (u nas wydane jako Śladami Darwina przez Rebel)

Gra rodzinna dla 2-5 graczy oparta o zbieranie zestawów kafelków. Podczas zabawy wcielamy się w młodych przyrodników, którzy właśnie weszli na pokład okrętu Beagle. Wybieramy 1 z 3 kafelków z kolumny albo rzędu, przy którym znajduje się figurka okrętu Beagle, i umiesz­czamy go w swoim brulionie. Każdy z kafelków zapewnia jakiś bonus.

2. Captain Flip (u nas wydane jako Kapitan Flip przez Rebel)

Piracka gra kafelkowa dla 2-5 graczy. Podczas zabawy losujemy jeden z kafelków postaci z woreczka tak, by widzieć tylko jedną stronę. Wybieramy, czy chcemy zatrzymać postać, czy ją odwrócić. Następnie umieszczamy wylosowaną postać w dowolnej kolumnie na swojej planszy na najniższym dostępnym polu. Gdy ukończymy kolumnę otrzymujemy premię.

3. Sky Team (u nas wydane jako Halo wieża przez Lucky Duck Games)

Dwuosobowa gra kooperacyjna, w której wcielamy się w rolę pilotów samolotu pasażerskiego. Naszym zadaniem jest bezpieczne lądowanie, jednak w trakcie gry nie możemy ze sobą rozmawiać. Gra oferuje 11 portów lotniczych oraz 21 scenariuszy. Jak dokładnie przebiega rozgrywka możecie zobaczyć w materiale Sydonii:

Wyróżnienia:

 • Trio (u nas wydane przez Rebel)
 • Passt nicht!
 • Trekking – Reise durch die Zeit (u nas wydane jako Trekking przez historię przez Rebel)
 • Schätz it if you can
 • Harmonies (u nas wydane jako Ostoja przez Rebel)
 • Ghost Writer (u nas wydane jako Listy z zaświatów przez Portal Games)

Kennerspiel des Jahres 2024. Nominacje

Do tej kategorii trafiają gry, których poziom jest wyższy niż Spiel des Jahres i skierowane są do osób z większym doświadczeniem w planszówkach.

1. Die Gilde der fahrenden Händler (ang. The Guild of Merchant Explorers)

Gra dla 1-4 graczy. Każdy gracz na swojej mapie umieszcza na swojej planszy kostki, które są połączone z jego miastem startowym lub innymi kostkami. W ten sposób docieramy do różnych miejsc na mapie tworząc połączenia i realizując cele.

2. Zug um Zug Legacy – Legenden des Westens (u nas wydane jako Wsiąść do pociągu Legacy: Legendy Zachodu przez Rebel)

Gra dla 2-5 graczy. Wersja Legacy Wsiąść do Pociągu to wyjątkowe wyzwanie, w którym poprowadzimy własną firmę kolejową w Ameryce Północnej. W trakcie 12 rozgrywek podejmujemy decyzje, które będą miały wpływ na kształt kolejnych rund. Podczas kampanii otworzymy kolejne pudełka obszarów, poznamy nowe zasady gry i odkryjemy sekretne elementy.

3. e-Mission (ang. Daybreak)

Kooperacyjna gra dla 1-4 graczy o działaniach na rzecz ochrony klimatu. Każdy gracz kontroluje światową potęgę, wdrażając politykę i technologie, aby powstrzymać globalne ocieplenie oraz utworzyć stabilne społeczeństwo, które chroni ludzi przed zagrażającymi życiu kryzysami.

Wyróżnienia:

 • Mischwald (u nas wydane jako Leśne rozdanie przez Rebel)
 • Botanicus
 • Ritual
 • Bier Pioniere

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Gen Con 2024. Lista tytułów już dostępna w serwisie BoardGameGeek

Kinderspiel des Jahres 2024

W tej kategorii znajdują się gry przeznaczone do grania z dziećmi.

1. Taco Kitten Pizza (u nas wydane jako Bułka, kotek, pizza przez Rebel)

2. Große kleine Edelsteine

3. Magic Keys

Wyróżnienia:

 • Lecker Lava
 • Die Nadel im Heuhaufem
 • Fluffy Valley

Zwycięzców wszystkich trzech kategorii poznamy w niedzielę, 21 lipca o godzinie 18.00. Macie swoje typy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *