Gra planszowa i pociągi to połączenie idealne. Te tytuły musisz znać

Gra planszowa o pociągach

Gra planszowa, której tematem są pociągi? Nic prostszego. Kolej to wyjątkowo wdzięczny i lubiany przez graczy motyw. Odpowiedni tytuł dla siebie znajdzie więc każdy – bez względu na stopień zaawansowania. My wybraliśmy kilka ulubionych.

Pociągi jako gra rodzinna

Pociągi towarzyszą nam chyba na każdym etapie naszego życia – najpierw jako dzieci, fascynuje nas wielka maszyna i często marzymy, aby zostać maszynistą. Potem, staje się dla nas wygodnym środkiem transportu. Wtedy już nie skupiamy się na ich wielkości czy masie – stają się po prostu elementem naszej przestrzeni publicznej, który pomaga nam przemieścić się z punktu A do punktu B. Nic więc dziwnego, że w grach planszowych temat pociągów jest niezwykle „chodliwy” i tak naprawdę – bez względu na to, jak bardzo jesteś zaawansowanym graczem – możesz przebierać w tytułach i znaleźć coś odpowiedniego.

Wsiąść do pociągu Europa - gra planszowa

Tytuł, który naturalnie, jako pierwszy przyjdzie do głowy każdemu, nawet początkującemu fanowi gier planszowych, to „Wsiąść do pociągu” wyd. Rebel. Gra, która łączy pokolenia, i która bardzo często staje się przepustką do świata gier planszowych dla wielu nowych graczy. Co więcej – w zależności od wieku/potrzeb/upodobań można znaleźć edycję, która idealnie trafi w gusta! A uwierzcie – jest w czym wybierać!

O co w niej chodzi? Podczas rozgrywki za pomocą przeuroczych plastikowych wagoników – budujemy połączenia na mapie. W zależności od długości zbudowanej trasy zdobywamy punkty zwycięstwa. Dodatkowo – jeżeli uda nam się zrealizować trasy wskazane na posiadanych biletach – otrzymamy kolejne punkty. Wygrywa gracz, który zdobędzie ich najwięcej.

Mnogość map w tej linii pozwala nam na wybranie np. ulubionego kraju lub wirtualne odwiedzenie miejsc, które zapadły nam w pamięci podczas podróżowania po świecie. Rozgrywka jest na tyle szybka, a zasady nieskomplikowane, że z przyjemnością zasiądą do niej całe rodziny.

Nie wiecie od czego zacząć? Nie ma sprawy! Spieszymy z pomocą! Jeżeli szukacie tytułu z tej linii, który pozwoli nastolatka oderwać od telefonu, a rodzice z przyjemnością dołączą, to śmiało wybierzcie „Wsiąść do Pociągu: Europa”. Na dużej mapie zagracie zarówno w dwie jak i więcej osób, więc jest to idealne rozwiązanie na każdą okazję. Ograniczenia w postaci liczby wykorzystanych do rozgrywki wagoników oraz zasada wykorzystywania jednego tylko połączenia na mapie są wystarczające, aby rozgrywka była pełna przyjemnych emocji. W grze jest obecna rywalizacja, ale serwowana w taki sposób, że nawet młodsi gracze są w stanie ją zaakceptować.

 • Liczba graczy: 2-5
 • Czas: 30-60 min.
 • Wiek: 8+
 • BGG

Gra planszowa – pociągi, semafory i zwrotnice

Gra planszowa Zwrotnice i semaforyJeżeli niekoniecznie jesteście zwolennikami rywalizacji, ale nadal chcielibyście się skupić na rodzinnych tytułach z pociągami w tle, to mamy kolejną propozycję – „Zwrotnice i Semafory” wyd. Galakta. Jest to gra kooperacyjna, w której nie znając kart współgracza, będziecie musieli współpracować, aby najpierw odebrać towary a następnie przewieźć je pociągami do miast docelowych.

W trakcie rozgrywki będziecie poruszać się pociągami o różnej szybkości, zmieniać zwrotnice i stawiać semafory. Wydaje się łatwe, ale takie nie jest – wygrana tutaj nie przychodzi łatwo! Podstawową trudnością będzie ładowność lokomotyw – jednorazowo mogą odebrać tylko jeden towar! Dodatkowo, jeśli nie zdążycie na czas przestawić zwrotnic, może okazać się, że pociąg pojechał inną trasą i stracicie cenny czas!

Aby urozmaicić rozgrywkę wydawca przygotował dwustronną planszę, na której znajdują się dwie mapy o różnej trudności – Europy i Ameryki, na których znajdziecie nie tylko zupełnie inną siatkę połączeń, ale i zmienione dodatkowe akcje Pomocników pomagające w wygranej.

 • Liczba graczy: 2-4
 • Czas: 45 min.
 • Wiek: 10+
 • BGG

Gra planszowa – pociągi dla eurograczy

Maglev Metro

W tej kategorii szukamy tytułów, które zadowolą średniozaawansowanych graczy. Nasz wybór padł na Maglev Metro wyd. Bezier Games – może nie do końca jest to gra planszowa o pociągach, ale metro to też kolej – nieprawdaż? W Maglev Metro będziemy również budować połączenia, ale sama rozgrywka będzie wymagała już zdecydowanie więcej strategii.

Gra przeniesie nas do przyszłości, gdzie roboty pomagają nam wykonywać ciężkie prace również związane z budową i eksploatacją środków transportu miejskiego. Jako zarządca jednego z przedsiębiorstw pragniesz stworzyć efektywną sieć kolejki miejskiej, która najlepiej się sprawdzi w mieście.

Każdy z graczy będzie zarządzał własną planszetką z akcjami, które będzie aktywował i „boostował” umieszczając na niej roboty i pasażerów, których udało mu się przetransportować na odpowiednie stacje. Liczba robotów na odpowiednich polach będzie wskazywała siłę każdej akcji.

Zawarte w grze dwie mapy o różnym stopniu trudności i zmiennych zasadach – Berlina i Manhattanu – na których możemy budować połączenia i stacje, dadzą nam swobodę wyboru zaawansowania rozgrywki.

Gra nie jest dostępna w języku polskim, ale nie powinien to być powód powstrzymujący Was przez jej spróbowaniem, ponieważ jest niemalże niezależna językowo.

 • Liczba graczy: 1-4
 • Czas: 60-90 min.
 • Wiek: 14+
 • BGG

Pociągi – gry wagi ciężkiej

Gra planszowa 18Chesapeak

To kategoria dla osób, które nie boją się naprawdę ciężkich, ekonomicznych gier, które potrafią przykuć do stołu nawet ponad 5h. Mowa tutaj o grach 18xx, popularnie zwanych „osiemnastkami”. Tytuł jaki tu zaprezentujemy to 18Chesapeake wyd. All-Aboard Games, czyli jedna z ładniejszych odsłon tej linii.

Wcielicie się w biznesmenów zarządzających spółkami kolejowymi, którzy startując z określoną sumą pieniędzy będą starali się rozwijać swoje firmy w taki sposób, aby przyniosły jak najwięcej zysków, które pozwolą na poczynienie dalszych inwestycji. Będziecie kupować akcje, dostawać dywidendę z tytułu dochodu, decydować o inwestycjach i dalszym rozwoju firmy.

Odpowiednie zarządzanie aktywami firmy pozwoli Wam odnieść sukces i zarobić więcej pieniędzy niż pozostali gracze. Ale pamiętajcie – w tej grze nie ma przyjaciół! Umiejętne granie na giełdzie może doprowadzić do niewypłacalności firm przeciwników a wyczucie momentu zakupienia nowej lokomotywy może pokrzyżować plany nawet najlepiej prosperującego przedsiębiorstwa! Pamiętajcie! Czas leci, lokomotywy rdzewieją, a brak pieniędzy na zakup nowej sprawi, że szybko możecie wypaść z rynku…

Nie są to gry, które zwrócą na siebie uwagę dzięki szacie graficznej – każda z nich wygląda jak początkowy prototyp. Ale nie dajcie się zwieść – za tą brzydotą kryje się solidnie przygotowana gra dla najbardziej wybrednych graczy euro.

 • Liczba graczy: 2-6
 • Czas: 180 min.
 • Wiek: 13+
 • BGG

CZYTAJ TEŻ: Colt Express z nowym dodatkiem Kurierzy i pociąg pancerny. Ruszyła przedsprzedaż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *