Niemieckie jury ogłosiło tegorocznych zwycięzców w trzech prestiżowych nagrodach: Spiel des Jahres 2024, Kennerspiel des Jahres 2024 i Kinderspiel des Jahres 2024.
Pełną galę z ogłoszenia wyników zobaczyć można było na kanale YT. Przypominamy, że w minionym roku wygrały: Dorfromantik, Challengers i Mysterium Kids. A jakie tytuły zachwyciły jurorów w tym roku?
Spiel des Jahres 2024
W głównej kategorii, czyli Gra Roku zwyciężyła gra Sky Team od Scorpion Masqué, w Niemczech wydana przez Kosmos, a w Polsce przez Lucky Duck Games pod tytułem Halo Wieża. To gra kooperacyjna dla 2 osób, gdzie wcielacie się w parę pilotów, których zadaniem jest bezpieczne wylądowanie samolotem pasażerskim na różnych lotniskach całego świata. Ale posadzenie ogromnego samolotu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać!
- Liczba graczy: 2
- Wiek: 12+
- Czas rozgrywki: 15 minut
- Strona BGG
Na naszym kanale YouTube znajdziecie znakomitą instrukcję do gry Halo Wieża!, którą przygotowała dla Was Agata.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Spiel des Jahres 2024. Znamy nominowane gry [LISTA]
Kennerspiel des Jahres 2024
W kategorii, do której trafiają gry dla doświadczonych graczy wygrał tytuł e-Mission wydawnictwa Schmidt Spiele (ang. Daybreak), to gra kooperacyjna poświęcona działaniom na rzecz klimatu. Każdy gracz kontroluje światową potęgę, wdrażając polityki i technologie w celu zarówno demontażu silnika globalnego ogrzewania, jak i budowania odpornych społeczeństw, które chronią ludzi przed zagrażającymi życiu kryzysami.
- Liczba graczy : 1-4
- Wiek: 10+
- Czas rozgrywki: 60-120 minut
- Strona BGG
Kinderspiel des Jahres 2024
Spośród nominowanych tytułów do grania z dziećmi zwyciężyła gra Magic Keys od HappyBaobab. To prosta i piękna gra polegająca na zbieraniu klejnotów.
- Liczba graczy : 2-4
- Wiek: 6+
- Czas rozgrywki: 20-30 minut
- Strona BGG
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Codex: The Voynich Manuscript. Podróż w poszukiwaniu tajemniczego manuskryptu Voynicha
Spiel des Jahres. Ciekawostka
Mało kto wie, że pierwsza gra roku została wybrana dwukrotnie. Do jesieni 1978 roku jury nie było w stanie sprostać wszystkim wymogom organizacyjnym ceremonii wręczenia nagród, więc odbyły się wybory, ale nie odbyła się oficjalna ceremonia wręczenia nagród. Pierwsze „prawdziwe” wybory, po których odbyła się oficjalna ceremonia wręczenia nagród, odbyły się w 1979 roku – i podobnie jak rok wcześniej, ponownie wybrano „Zająca i jeża” Davida Parletta, wydanego przez Ravensburger. Wybierając tę wyjątkową grę, jury wyznaczyło standard jakości i rozpoczęła się historia sukcesu.
Pełną historię Nagrody przeczytać możecie TUTAJ.