Founders of Reyvick – nowa, ciężka gra ekonomiczna w systemie P500

okładka gry Founders of Reyvick

Jeżeli lubicie ciężkie tytuły ekonomiczne, to z pewnością zainteresuje Was nowa propozycja od wydawnictwa GMT Games – Founders of Reyvick. Gra obecnie jest sprzedawana w systemie P500.

Founders of Reyvick

Wydawnictwo GMT Games przyzwyczaiło nas do tytułów dla zaawansowanych graczy (m.in. Dominant Species, Twilight Struggle). Większość swoich gier zapowiada w systemie P500 (więcej info o nim tutaj). Nie inaczej jest z najnowszą zapowiedzią – grą Founders of Reyvick autorstwa Richarda Garfielda.

Founders of Reyvick to gra ekonomiczna osadzona w nowym świecie zwanym Reyvick. Gracze wcielą się w prezesów firm, którzy na nowej planecie będą chcieli zdobyć jak największe zyski. Planeta przyciąga wielu przedsiębiorców, ale tylko najlepsi z nich będą w stanie sprostać prawom panującym na nowej planecie.

Opis rozgrywki

Plansza do gry - prototyp - grafika wydawnictwa
Plansza do gry – prototyp – grafika wydawnictwa

W trakcie rozgrywki gracze będą nawiązywać kontakty handlowe, które pozwolą zdobywać surowce oferowane przez planetę. To z kolei pozwoli pracować nad projektami, rozwijać firmę, eksplorować i budować na całej planecie. Każdy z przedsiębiorców będzie starał się podążać za zasadą – kupuj tanio, sprzedaj drogo, ale tym razem nie będzie to takie proste!

Pomimo tego, że nowy świat oferuje potężne zarobki, to prawo tam ustalone jest bardzo restrykcyjne. W każdej turze gracze będą musieli ustalać cenę za jaką są w stanie sprzedać swoje aktywa. Jeżeli cena będzie zbyt niska – inni gracze z chęcią przejmą je w całości, jeżeli natomiast za wysoka – podatek on niej może okazać się niemożliwy do udźwignięcia.

Ponieważ to nowa planeta, która jest dopiero odkrywana, to dochodzi nowy aspekt utrudniający zarządzanie – wydarzenia. Wydarzenia są odkrywane na początku każdej rundy. Zwykle dzięki nim pojawia się nowa populacja czy zasoby, ale czasami wydarzenia będą powodowały problemy w zarządzaniu firmą.

Oczywiście to nie wszystko co znajdziecie w tym tytule. Mamy tu jeszcze projekty publiczne finansowane z podatków, przychód, sprzedaż prawa do zasobów i zysków z konkretnych obszarów Reyvick… i wiele innych ekonomicznych aspektów.

Wspomnijcie cytat Benjamina Franklina: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – w tej grze przekonacie się o tym na własne skórze.

Grę możecie zamówić pod tym linkiem.
Koszty przesyłki znajdziecie tutaj.

Informacja pudełkowa:

  • Liczba graczy: 3-5 (rozważane jest dodanie zasad do rzgrywek na 2 i 1 osobę)
  • Wiek: 13+
  • Czas rozgrywki: 90-120 min.
  • Link do BGG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *