Matka Ziemia – spotkanie w ambasadzie

pudełko i rozłozona gra Matka Ziemia

Dnia 19 października w Ambasadzie Finlandii w Warszawie, na zaproszenie Pani Ambasador Päivi Laine, odbyło się spotkanie, podczas którego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z fińską grą edukacyjną „Matka Ziemia” oraz stawić czoła wyzwaniom przygotowanym przez jej autorów.

Matka Ziemia. Opis

Ułożone gry Matka Ziemia
Ułożone gry Matka Ziemia

„Matka Ziemia” to gra kooperacyjna od dwóch do sześciu graczy, podczas której wspólnie odpowiadamy na pytania w czterech kategoriach (czterech kolorach) podzielone na trzy stopnie trudności:

  • umowy i przepisy dotyczące ochrony środowiska (niebieskie)
  • recykling i zrównoważona konsumpcja (pomarańczowe)
  • zagrożone gatunki i utrata bioróżnorodności (czerwone)
  • nauka i umiejętności związane z ochroną środowiska (zielone)

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Rozwijaj umiejętności szkolne poprzez zabawę. Pięć wartościowych gier planszowych dla dzieci

Zasady gry

Plansza „Matki Ziemi” składa się ze środkowego okręgu (gdzie będą odkładane karty z pytaniami, na które wspólnie udzielono dobrej odpowiedzi) oraz dwóch kręgów – wewnętrznego i zewnętrznego, gdzie znajdują się karty z pytaniami.

plansza do gry Matka Ziemia
Plansza do gry Matka Ziemia

Na początku każdy gracz otrzymuje zestaw żetonów (z literami od A do D) oraz swoją kartę misji. Gracz w swojej turze rzuca dwiema kośćmi. Jeśli wypadnie cyfra od 1 do 3 wraz z literą od A do D – zmieniamy układ obrotowej planszy dostosowując wewnętrzny krąg do wyrzuconego za pomocą kości układu (np. B3). Gracz przesuwa pionek (w dowolną stronę) o tyle pól, ile wyrzucił na kości, następnie dobiera karty z pytaniami według określonych w instrukcji zasad. Czyta na głos pytanie i wszyscy odpowiadają w tajnym głosowaniu za pomocą żetonów. Pod większością pytań znajdziemy odpowiedzi od A do D, jednak część z nich skonstruowana jest w trybie A-B (prawda-fałsz). Na każdej karcie widnieje informacja mówiąca o tym, ile jest poprawnych odpowiedzi (przeważnie tylko jedna, ale niekiedy nawet trzy).

Po ujawnieniu swoich odpowiedzi gracze sprawdzają, które były poprawne i ile poprawnych odpowiedzi potrzeba, aby można było uznać, że odpowiedzieli dobrze. Przykładowo: dla dwóch graczy wystarczy jedna dobra odpowiedź a dla pięciu czy sześciu już trzy. Wszystko jednak zależy od stopnia trudności pytania i należy to każdorazowo sprawdzać w specjalnej tabeli znajdującej się na rewersie karty.

Jeśli udało się odpowiedzieć poprawnie – kartę z pytaniem odkładamy na środkowy okrąg (środek planszy). Jeśli jednak nie udało się odpowiedzieć dobrze lub na kostce wyrzucono X – gracze ponieśli porażkę. W takim przypadku należy zakryć jedną z kart pytań znajdującą się w zewnętrznym kręgu kartą obrażeń. Jest to „zanieczyszczenie planety”.

Zamiast rzutu kośćmi gracze moga zdecyzować się na przechwycenie ze środkowego kręgu karty odpowiadającej ich misji.

Gracze przegrywają jeśli zostanie zakrytych 10 kart zewnętrznego kręgu kartami obrażeń. Jeśli jednak uda się odpowiedzieć na pytania w odpowiednich kolorach i jednocześnie gracze przechwycą ze karty w kolorach odpowiadających ich misjom zanim planeta całkowicie się zanieczyści – gra dobiega końca i gracze wygrywają.

Moje wrażenia

plakat promujący grę Matka ZiemiaLubię quizy, o ile nie dotyczą tematów kompletnie mi obcych jak np. sport czy samochody. W grze „Matka Ziemia” znajdziemy pytania dotyczące zmian klimatycznych z wiedzy ogólnej, wiedzy już dawno ukrytej w odmętach niepamięci jeśli zdawało się maturę z biologii X lat temu, ale także pytania gdzie – nie oszukujmy się, będziemy próbować zgadywać. Bez wątpienia ta gra zawiera walor edukacyjny – na rewersie kart znajdziemy nie tylko poprawną odpowiedź, ale także komentarz do niej. Grając, możemy uczyć się o recyklingu, pro-ekologicznych nawykach, wsparciu zagrożonych gatunków i wielu innych ważnych sprawach dotyczących zmiany klimatu. Celem gry jest zwiększenie świadomości ekologicznej graczy oraz zachęcenie ich do podejmowania ekologicznych działań w myśl zasady, że każdy z nas może być częścią zmiany!

Muszę przyznać, że bardzo dobrze się bawiłam poszukując w zakamarkach swojej pamięci odpowiedzi na pytania dotyczące pozytywnej roli dżdżownic w ekosystemie, liczby niedźwiedzi brunatnych żyjących w Polsce (a jest ich tylko 110!), z jaką grupą produktów związany jest certyfikat MSC, jak można wykorzystać nieużywane już platformy wiertnicze, dlaczego niedźwiedziom polarnym potrzebny jest śnieg, czym są urządzenia typu TED chroniące żółwie morskie, z czym związana jest inicjatywa „4 na 1000”, co oznacza termin ”greenwashing”, jaki dzień jest obchodzony co roku 12 maja, czy gatunek chroniony i zagrożony to to samo, itd.

„Matka Ziemia” to nie quiz gdzie wygrywa osoba, której udało się zdobyć najwięcej punktów poprzez udzielenie poprawnych odpowiedzi. To gra kooperacyjna odzwierciedlająca wspólne ratowanie planety. Wspólnie odpowiadamy na pytania i tylko wspólnie udzielone poprawne odpowiedzi przybliżają nas do zwycięstwa. Uczy zatem współpracy. Niezależnie czy znaliśmy odpowiedź czy udało nam się zgadnąć, prawidłowe podanie odpowiedzi daje w tej grze swego rodzaju satysfakcję, że nie dorzuciliśmy na planszę odzwierciedlającą Ziemię kolejnego obrażenia (choć osobiście wolę te karty nazywać kartami zanieczyszczeń).

W trakcie rozgrywki w Matkę Ziemię
W trakcie rozgrywki w Matkę Ziemię

Mimo, że jest to gra z kategorii familijnych, graczom spodobać się może konieczność wspólnego planowania ruchów i umiejętnego dobierania kart pytań, trzeba bowiem pamiętać o kartach misji rozdanych graczom na początku. W grze nie chodzi o to, aby odpowiedzieć na jakiekolwiek pytania, tylko pytania w kolorze potrzebnym graczom do wykonania ich misji. Należy też pamiętać o tym, że te karty muszą jeszcze zostać przechwycone przez odpowiednich graczy, a w każdej chwili możemy odpowiedzieć źle lub może wypaść X na kostce i na planszę wchodzi kolejne obrażenie/zanieczyszczenie, które blokuje nam możliwość dobierania nowych kart w określonym (być może właśnie potrzebnym nam) kolorze.

Czas gry będzie się różnił w zależności od stopnia skomplikowania rozdanych kart misji – niektóre wymagają dobrania jednej karty konkretnego koloru, inne dwóch lub trzech. Zatem jeśli nie mamy dużo czasu – możemy rozdać graczom łatwiejsze misje – jeśli chcemy pograć dłużej, możemy użyć tych trudniejszych.

Jeśli chcemy zagrać w wariancie łatwiejszym, można pominąć dokładania na planszę kart obrażeń po wyrzuceniu X na kostce – w wariancie trudniejszym, można rozdać graczom po dwie karty misji.

Gra przeznaczona jest dla graczy od ósmego roku życia, ale nieco starsi gracze też będą się dobrze przy niej bawić. Na zmianę nawyków i proekologiczną postawę nigdy nie jest za późno!

W grę będzie można niedługo zagrać na spotkaniu organizowanym przez Fanów Gier w warszawskiej Galerii Młociny oraz na Stadionie Narodowym podczas wydarzenia WawaGra (2 grudnia br.).

Warto wspomnieć:

  • Pytania w grze zostały opracowane we współpracy ze studentami Wydziału Edukacji Uniwersytetu Lapońskiego. Pytania skonstruowano tak, aby były aktualne i kompleksowo obejmowały kwestie środowiskowe.
  • „Matka Ziemia” została wyprodukowana w sposób zrównoważony i bez użycia plastiku w fabryce Tactic w Finlandii (pudełko z grą nie jest pokryte folią, w środku znajdziemy dwie drewniane kostki, drewniany pionek, 276 kart z pytaniami, karty misji, karty zanieczyszczeń, tekturową planszę i żetony).
  • Jeśli chcemy komuś podarować świadomy ekologicznie prezent to „Matka Ziemia” jest doskonałym wyborem!

liczba graczy: 2-6
wiek: 8+
czas: 45+ min.

Grę znajdziecie w sklepach za ok. 90 zł.

fot. Marta oraz materiały przekazane przez wydawnictwo

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *