Nowa polityka wobec AI na Kickstarterze

grafika informująca o zmianie polityki na platformie Kickstarter

Na platformie Kickstarter pojawiła się informacja o zmianie polityki dotyczącej ingerencji Sztucznej Inteligencji w fundowanych projektach. Od 29 sierpnia w każdym projekcie autorzy mają wskazać zakres wykorzystania AI.

Sztuczna Inteligencja

Oglądając takie klasyki jak Terminator, trudno nie mieć w sobie strachu przed inteligencją systemów komputerowych. Wiedza, rozum, inteligencja to były określenia do niedawna przypisywane tylko ludziom. Rozwój technologii sprawił, że ludzkość zaczęła poszukiwać bardziej zaawansowanych rozwiązań, które jednocześnie dadzą szybszą odpowiedź po przetworzeniu danych.

Sztuczna Inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) pozwala maszynom na uczenie się na podstawie już opracowanych danych lub wzorców oraz swoich doświadczeń. To prawda, że wykonują obliczenia znacznie szybciej, ale czy to faktycznie jest dobra droga rozwoju? Chyba jeszcze nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Firefighters on Duty, czyli nowa gra czasu rzeczywistego od Artipia Games

Co tam Panie słychać w grach planszowych?

gollumoelza - przykład grafiki stworzonej za pomocą AI
Gollumoelza – przykład grafiki stworzonej za pomocą AI (źródło własne)

W świecie gier planszowych również możemy doświadczyć ingerencji AI. Z pewnością spotkaliście się już z grafikami w grach, które stworzyła Sztuczna Inteligencja. Wielu twórców korzysta z tej opcji, aby zaoszczędzić na kosztach. Graficy, szczególnie ci znani, z pewnością muszą mieć odpowiednią pozycję podczas budżetowania projektu. Zgodzę się więc, że jest to dla młodych twórców czasami bariera finansowa nie do przeskoczenia. Sięgnięcie wtedy po prace AI wydają się najtańszą i najlepszą opcją.

Warto jednak pamiętać w tym miejscu, że grafik to też zawód. Są to osoby z talentem, które też chcą uczciwie zarobić na swojej pracy. Piekarz nie rozda za darmo swojego chleba, stolarz nie zrobi stołu do gier za darmo, więc dlaczego co niektórzy uważają, że grafikom za swoją pracę wystarczy splendor uczestniczenia w projekcie i nazwisko nadrukowane na okładce? W ten sposób zabijamy piękny, kreatywny zawód.

Czy grafika to jedyne miejsce gdzie znajdziemy AI? Otóż nie! AI również jest w stanie zaprojektować gry planszowe. Korzysta jak zwykle z danych odszukanych w sieci i tworzy odtwórczy projekt, który być może uda się ufundować na jednej z platform wspieraczkowych. I tak płynnie przejdę do szczegółów polityki Kickstartera, które zostaną wprowadzone w życie od 29 sierpnia.

Kickstarter. Nowa polityka

Platformy wspieraczkowe takie jak Kickstarter miały za zadanie wpierać i pomagać realizować projekty, które bazując jedynie na własnych środkach finansowych nie mogły by zostać zrealizowane. Platformy w ten sposób wspierały kreatywność twórców prywatnych. Oczywiście na przestrzeni lat zmieniło to trochę oblicze i z platform wspieraczkowych korzystają również duże firmy, które chcą się upewnić, że projekt znajdzie swoich odbiorców jeszcze przed produkcją. Ale to nie jest tematem tego artykułu…

Jeszcze raz podkreślę zadanie wspieraczek – wspieranie TWÓRCÓW. Dlaczego to podkreślam? Ponieważ w tym określeniu Sztuczna Inteligencja moim zdaniem co do zasady się nie mieści. Ale mamy inne czasy, więc należy się dostosować. Co to oznacza na platformie KS? Przede wszystkim transparentność projektu. Od 29 sierpnia każdy nowy projekt będzie musiał mieć wskazany zakres wykorzystania AI. A więc:

  • na stronie projektu ma zostać umieszczona szczegółowa informacja wykorzystania AI w tworzeniu grafik, tekstu i innych elementów. Jednocześnie musi być wskazana informacja, jakie aspekty zostały stworzone samodzielnie i są oryginalne.
  • W projekcie ma zostać wskazane źródło wykorzystania Sztucznej Inteligencji, w tym wykorzystanie baz danych, gdzie istotnym elementem będzie potwierdzenie bezpieczeństwa ich wykorzystania.

A teraz pewnie zastanawiacie się jak to będzie realizowane. Zespół Kickstartera przygotował zestaw dodatkowych pytań, które będzie należało uzupełnić. Odpowiedzi będą szczegółowo analizowane w procesie weryfikacji. Najpierw przez automat, a następnie przez zespół moderatorów. Po akceptacji projektu na stronie kampanii znajdziecie nowy dział „Use of AI” (wykorzystanie Sztucznej Inteligencji) gdzie znajdą się szczegółowe informacje na ten temat.

Jak informuje zespół KS – nie jest to ostateczne rozwiązanie. I słusznie. Technologia w obecnych czasach zmienia się bardzo szybko, a AI cały czas ewoluuje. Sama jestem ciekawa czy takie rozwiązanie wystarczy, aby projekty były transparentne i pozwoliły na bardziej świadomą decyzję o wsparciu. Z pewnością od tej pory będę zwracała uwagę na informacje zawarte w tej sekcji przeglądając projekty na KS.

Od 29 sierpnia nowe zasady znajdziecie na stronie platformy Kickstarter w dziale „Our Rules”.

 

TU SĄ NEWSY » KICKSTARTER

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *