Gry planszowe ranking 2022. Jaka na prezent?
Gra planszowa to idealny pomysł na prezent – co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Dlatego przygotowaliśmy nasz autorski ranking TOP gry planszowe 2022 (dobrych niekoniecznie z okazji świąt).
Nawet jeśli ktoś jest planszówkowym geekiem, nie każdy tytuł musi jej lub jemu przypaść do gustu. Z drugiej strony – osobom początkującym nie warto kupować gry, która swoim stopniem zaawansowania może bardziej zniechęcić niż ucieszyć. Innymi słowy: mały ból głowy.
Posortowaliśmy je w kolejności od najtańszej – na dzień tworzenia zestawienia. To gry z różnych kategorii, skierowane do różnych typów graczy. Mamy nadzieję, że ten subiektywny ranking pomoże Wam podjąć decyzję.
Ale zanim… Jeśli Waszym celem jest poszukiwanie gry planszowej dla najmłodszych, zachęcamy do zapoznania się najpierw z tym poradnikiem: Gra planszowa dla dzieci. Jak kupować, żeby nie zaliczyć wpadki?
Pomysły na prezenty. 15 propozycji gier planszowych
Miejsce 15: Sekret wilczej gromady
W Sekrecie wilczej gromady dwójka graczy stara się stworzyć najciekawszą historię z dostępnych kart. To małe pudełko, które kryje w sobie pięknie ilustrowaną grę – grafiki są naprawdę zachwycające! Gra jednak broni się nie tylko wyglądem, ale też przemyślaną i sprytną mechaniką. Sekret wilczej gromady to połączenie prostoty zasad z naprawdę sporą możliwością kombinowania.
Dla kogo to gra? Naszym zdaniem z rozgrywki frajdę będą mieć zarówno dorośli, jak i dzieci. Układ dziecko + rodzic też się sprawdzi.
- 2 osoby
- + 6 lat
- 10 – 30 minut
Miejsce 14: Radlands
Stań na czele grupy ocalałych. Wykorzystaj karty postaci oraz wydarzeń, by odeprzeć najazdy wroga. Radlands to karciana gra pojedynkowa, z mnóstwem negatywnej interakcji, w klimacie postapo. Podobno nie wszystkim przypadły do gustu neonowe kolory, ale nam oprawa graficzna bardzo się spodobała. Na pewno jednak nikt nie ma wątpliwości co do samej rozgrywki, bo ta wypada naprawdę rewelacyjnie. Warto zwrócić uwagę, że gra nie jest tak skomplikowana, jak sugerowałby to wiek pudełkowy czyli 14+.
Dla kogo ta gra planszowa? Dla lubiących rywalizację fanów postapokaliptycznych klimatów. Idealna na swobodny wieczór.
- Liczba graczy: 2
- 14+
- 20-40 min.
Miejsce 13: Bór
Wcielamy się w zaklinaczy leśnych stworzeń przyrządzających magiczne mikstury w tajemniczym borze, w którym pory roku się ze sobą wymieszały. Ta gra to kwintesencja negatywnej interakcji, Można się przy niej naprawdę pozłościć i dużo świństw nawzajem sobie zrobić. Gra ma unikatową szatę graficzną, która – znowu – być może nie wszystkim się spodoba. W Borze działa trochę elementu losowości, bo mamy kości które determinują nam pewne akcje. Z drugiej strony jednak dostajemy też do dyspozycji karty pozwalające na to wpływać. Gra miała premierę na początku tego roku i szybko trzeba było robić jej dodruk. Wcale nas to nie dziwi.
Jedyny minus jaki widzimy w Borze, to wypraska o dziwnym kształcie, w której mieszają się surowce. Co autor miał na myśli?
- 2-4
- 10+
- 45-90 min.
Miejsce 12: Mur Hadriana
Przenieś się do Brytanii I wieku n.e., rozwijaj rzymską kulturę i broń ją przed barbarzyńskimi plemionami! Korzystając z surowców i robotników wypełniamy na naszych arkuszach kolejne pola, budując teatry, szkoląc gladiatorów i wzmacniając tytułowy Mur Hadriana.
Ta gra to jeden z naszych faworytów, choć – jak na ironię – w Polsce chyba niezbyt dobrze się przyjęła. Na samym początku Mur Hadriana może nieco przerażać – dużo zasad, niuansów, do tego dwa arkusze wypełniane równocześnie. Tymczasem wcale nie jest taka straszna, jak się wydaje! Po przełamaniu pierwszych lodów przekonacie się, że jest po prostu genialna.
Za każdym razem siadamy do niej z przyjemnością, odkrywając nowe zależności. To jest wręcz uzależniające.
To zaawansowana wykreślanka, o której wiele osób mówi że tak naprawdę jest grą solo. Rzeczywiście – interakcji tu nie ma, sami jak graliśmy to też w zupełnej ciszy.
Dla kogo to gra? Dla osób, które naprawdę lubią pokminić nad grą i szukają ciągle nowych wyzwań. Zwłaszcza dla tych, którzy mają już doświadczenia z grami typu write & roll.
Co warte zauważenia: jeżeli standardowa rozgrywka się znudzi – można sięgnąć po zasady kampanii, które znajdują się na stronie wydawcy (kupujesz grę na prezent? Podpowiedz to w liściku!).
- 1-6 graczy
- +12
- 30-60 min.
Miejsce 11: Rummikub
Klasyk, klasyków i synonim gry rodzinnej. Gra polega na pozbyciu się wszystkich kostek z liczbami, wykładając na stół sekwencje lub ciągi minimum 3-liczbowe. Rummikub to przełożenie karcianego remika na wersję planszową-kafelkową. Ma banalne, krótkie zasady, więc to idealne rozwiązanie jeśli chcemy kogoś wkręcić do świata planszówek.
Dla kogo: idealne dla osób nie grających w ogóle w planszówki.
- 2-4
- +7 lat
Gry planszowe ranking 2022 – polecamy
Miejsce 10: The King is Dead
Gra, którą polecaliśmy już wielokrotnie. The King is Dead to planszówka o politycznych machinacjach w średniowiecznej Brytanii. W trakcie rozgrywki będziesz rozstrzygać walki o władzę w ośmiu regionach wyspy, aby ustalić, która frakcja zwycięży i ukoronuje nowego monarchę.
Na tak małą liczbę komponentów, to ile można zrobić w tej grze przechodzi ludzkie pojęcie. Gra ma ogromną regrywalność. Każda karta, która zagrywamy i moment w którym to robimy ma znaczenie. Oprócz małego czynnika losowości na wejściu (który akurat działa tu świetnie), ta gra to esencja strategii. Do ostatniego ruchu nie wiadomo kto wygra.
- Liczba graczy: 2 lub 4 (polecamy zwłaszcza ten drugi wariant)
- +14
- 30-45 min.
Miejsce 9: Flamecraft
Wcielasz się w rolę smokoustego, który ma zdolność porozumiewania się ze smokami. Twoim zadaniem będzie umieszczaniesmoków w idealnych dla nich miejscach i rzucanie zaklęć, by zachęcić je do tworzenia prawdziwych cudowności.
Nie mieliśmy dużych oczekiwań jeśli chodzi o tę grę. Okazał się to jednak bardzo fajny, rodzinny tytuł. Dobrze będą bawić się zarówno rodzice, jak i dzieci. Gra pięknie wykonana z bardzo dużą, kolorową matą zamiast planszy i uroczymi komponentami. Tytuł, który pozwala odpocząć i po prostu dobrze się bawić.
Dla kogo: idealna gra rodzinna.
- Liczba graczy: 1-5
- +10
- 60 min.
Miejsce 8: Dominion
Jesteś księciem czystej krwi i władasz niewielką, lecz uroczą krainą pełną błękitnych rzek i urodzajnych pól. Jednak w przeciwieństwie do miłujących spokój rodziców masz wielkie marzenia: pragniesz panować nad potężniejszym królestwem. To Dominion w skrócie i choć może pozornie brzmi skomplikowanie – prostszych zasad gra chyba nie może mieć. To klasyczny deck builder, czyli gra polegająca na budowaniu talii.
Regrywalność tego tytułu – za sprawą kolejnych dodatków, które wychodzą – jest niemal nie do ogarnięcia. Dominion to idealny tytuł do wprowadzania nowych graczy – zasady są podstawowe, a potem po prostu robimy to, co mówią nam karty. Kolejna propozycja idealna jeśli chodzi o rodzinne granie.
- Liczba graczy: 2 lub 4
- +13
- 30 min.
Miejsce 7: Boonlake
Boonlake to osada położona nad jeziorem o tej samej nazwie; teren niemal dziewiczy, który trzeba zagospodarować. Budowa, inwestycje, hodowla zwierząt – tym będziesz się trudnić w trakcie rozgrywki. Boonlake to gra z kategorii cięższych (ale nie jest to poziom Weather Machine!) i potrzebuje nieco cierpliwości podczas wysłuchania i opanowania zasad. Po dwóch rundach wszystko jednak staje się jasne i płynne, więc radzimy nie zrażać się, tylko spróbować. Zwłaszcza jeśli jesteście fanami eurogier i/lub Alexandra Pfistera. Nas co do zasady ten autor nie zawodzi – i tym razem do dyspozycji dostajemy całe morze możliwości oraz miks mechanik. W rozgrywce naprawdę sporo się więc dzieje.
Dla kogo to gra planszowa na prezent? Dla fanów eurogier, którzy lubią do planszówki „przysiąść”.
- 1 – 4 osoby
- od 14 lat
- 80 – 160 minut
A jeśli lubicie Alexandra Pfistera, zachęcamy też do zapoznania się z recenzją gry Skymines autorstwa Marysi.
Miejsce 6: Diuna: Imperium
To gra strategiczna, która wykorzystuje elementy i postaci znane z uniwersum Diuny. Gra łączy w sobie dwie mechaniki – worker placement i deck building. Nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Na rynku jest już jeden dodatek i w przyszłym roku będzie drugi, a dalej możemy się spodziewać pewnie kolejnych. To ważne w kontekście prezentowym, bo rozwój tej gry idzie w bardzo fajnym kierunku. Dodatki nie polegają tylko na dołożeniu większej liczby kart, ale też dodają jej „mięsistości”. Choć prawda jest taka, że sama podstawka wystarczy by ją pokochać.
Naszym zdaniem gra działa idealnie w opcji 3 lub 4 graczy, a także w wariancie solo. Dwójka graczy? Tak, ale wtedy warto skorzystać ze wsparcia aplikacji.
- 1 – 4 osoby
- od 14 lat
- 60 – 120 minut
Ranking gier planszowych 2022
Miejsce 5: Twisted Fables
To dynamiczna baśniowa… bijatyka. Gra została zainspirowana dwuwymiarowymi pojedynkami znanymi z automatów. Twisted Fables przenosi najbardziej znane bohaterki mitów i legend do wszechświata nasyconego zaawansowaną technologią, steampunkiem i magią. A w skrócie? Nawalanka, czyli to, co lubimy!
Na początku, prawdę mówiąc, nie mieliśmy przekonania do tej gry. Zasady są proste, choć instrukcja na to niekoniecznie wskazuje. Natomiast, po pierwszej rozgrywce: tak! (Monika od razu dokupiła dodatki). Jeśli lubicie pojedynki to na pewno jest to coś dla Was, bo choć podstawowa mechanika jest banalna, to cała tajemnica kryje się w umiejętnościach bohaterów i naszym korzystaniu z nich.
- Liczba graczy: 2
- od 14 lat
- 30 – 60 minut
Miejsce 4: Star Wars: Wojny Klonów
To gra kooperacyjna, to znaczy że uczestnicy mierzą się z samą grą i jej mechaniką. A ta, co ciekawe, zbudowana została na bazie legendarnego Pandemika. Fabuła dzieje się rzecz jasna w uniwersum Star Wars, co dla wielu fanów tego gatunku może być argumentem decydującym o wyborze. Naszym zdaniem Star Wars broni się jednak także wykonaniem, jak i samym przebiegiem rozgrywki.
Ta gra jest po prostu przyjemna i – co ważne – może przypaść do gustu nie tylko entuzjastom tematu przewodniego.
- 1 – 5
- +14 lat
- 60 min.
Gry planszowe ranking 2022. Miejsce 3: Bitoku
Bitoku przenosi nas do świata japońskiej mitologii, w którym jako leśne duchy, będziemy walczyć o zdobycie przychylności mitycznych stworzeń i prastarych bóstw.
Jeśli ktoś z Was słyszał nieprzychylne opinie o tej grze, to chcemy je wszystkie tu sprostować! To naprawdę świetna pozycja, ale mamy wrażenie, że nie miała po prostu w Polsce szczęścia. Nie pomaga pewnie instrukcja, która może sprawiać wrażenie, że tytuł jest skomplikowany. Nie jest, choć to na pewno tytuł dla nieco bardziej zaawansowanych graczy i/albo takich którzy umieją dobrze wyjaśniać zasady.
Odnosząc się do poprzednio wykorzystywanego już porównania z Weather Machine – Bitoku jest łatwiej przyswajalne.
Podsumowując? Rozgrywka to cud, miód i orzeszki.
- 1 – 4 osoby
- +12 lat
- 120 min.
A jeśli frapuje Cię to porównywanie do Weather Machine, najłatwiej będzie jak zobaczysz jeden z wideo materiałów autorstwa Moniki: Weather Machine. Gra – efekt motyla na planszy! Zasady i zawartość pudełka.
Gry planszowe ranking 2022. Miejsce 2: Cynowy Szlak
- 1 – 5 osób
- +13 lat
- 60 – 90 min.
Gry planszowe ranking 2022. Miejsce 1: Scythe
Scythe to strategiczna gra planszowa, w której gracze wcielają się w przywódców jednego z narodów Europii Wschodniej (alternatywna rzeczywistość lat 20. ubiegłego stulecia). To, co rzuca się od razu w oczy, to rzecz jasna niesamowite wykonanie. Gra ma genialne ilustracje i dotyczy to nie tylko pudełka, ale też zawartości. Już to robi niesamowite wrażenie, a jakość rozgrywki tylko je potwierdza.
Scythe to kolejna eurogra w tym zestawieniu. Kolejna, która może pochwalić się przyprawiającą o zawrót głowy liczbą dodatków. Warto jednak zaznaczyć, że już sama podstawka powinna wystarczyć na dłuższy czas. Trudność oceniamy jako średnią, a jak już się w nią zagra, to pragnie się ją mieć.
W pudełku znajduje się dużo figurek, plansza, planszetki, znaczniki, mnóstwo innych elementów – robi to robotę i mimo wszystko uzasadnia cenę, która waha się w granicach 300-400 zł.
- 1 – 5 osób
- od 14 lat
- 90 – 115 minut
A jeśli jesteście zainteresowani, Monika nagrała odcinek poświęcony Scythe. Polecamy!