Scythe. Zasady, zawartość pudełka, wrażenia z rozgrywki

Zasady i recenzja gry Scythe

Scythe to jest jedna z tych gier, od których dosłownie nie można oderwać oczu. Jak wygląda w środku, jakie ma zasady i jak przebiega rozgrywka – tego wszystkiego dowiecie się z kolejnego odcinka „W roli głównej”.

Scythe jak małe dzieło sztuki

Pierwsze z czym kojarzy się większości z nas gra Scythe (ang. kosa), to bez wątpienia niesamowita oprawa wizualna. Niektórym przypominają one obrazy Józefa Chełmońskiego – Bociany czy Babie Lato. Jednak Chełmońskiemu, który malował na przełomie XIX i XX wieku, do głowy by nie przyszło aby sceny z chłopskiego życia uzupełniać obrazami technologii przyszłości. Przyszło natomiast Jakubowi Różalskiemu, polskiemu twórcy, który jest autorem tego małego dzieła sztuki, jakim są grafiki w Scythe.

Gra planszowa z crowdfundingu

Scythe zostało ufundowane na Kickstarterze w 2015 r. i już rok później pojawiło się na stołach graczy. Podczas rozgrywki przenosimy się do alternatywnej rzeczywistości, ale osadzonej w Europie lat 20. O czym jest to gra, można już domyślać się patrząc na pudełko. Widzimy tu pokojowo nastawionych, oddanych pracy mieszkańców wsi. Chłopi najwyraźniej nie dają wciągnąć się w rozgrywające się w tle konflikty frakcji, które będą starały się wykorzystać najnowsze technologie do zdobycia władzy.

Scythe to gra planszowa, która jest jednak nie tylko piękna, ale też po prostu bardzo dobra. Dlatego, choć stworzono już na ten temat sporo materiałów, postanowiliśmy przygotować własny. Znajduje się ona bowiem wysoko także na naszych redakcyjnych listach TOP. Polecaliśmy ją m.in. podczas przedświątecznego live’a: Gra planszowa na prezent 2022. Subiektywny ranking TOP 15.

Zapraszamy Was na kolejny odcinek „W roli głównej”.

Scythe #zdaniemMoniki

Pomimo oprawy wizualnej ociekającej klimatem, Scythe to rasowe euro. Gra ma pewne słabości (choćby to, że nie wszystkie frakcje są sobie równe), ale i tak sprawia mi ogromną frajdę. Za każdym razem, a siadam do niej regularnie, obcowanie z nią jest po prostu przyjemne. Jeśli chodzi o wariant dwuosobowy, to na planszy jest dość „luźno”, ale nie cierpi na tym jakość rozgrywki.

  • 1 – 5 osób
  • 14+
  • 90 – 115 min.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *