Kryptyda. Gra dedukcyjna o poszukiwaniu potwora. Zasady, opis, recenzja

Kryptyda - pudełko gry

Kryptyda to dedukcyjna gra ze scenariuszami i – lubianym przez niektórych, a znienawidzonym przez innych – elementem blefu. Każdy z graczy poszukuje miejsca, w którym schował się potwór.

Przeanalizowałeś materiały, pozbierałeś skąpie dowody i jesteś naprawdę blisko. Wkrótce cały świat pozna prawdę kryjącą się za tajemniczą kryptydą. Grupa kryptozoologów chce udowodnić istnienie nieuchwytnego stworzenia. Kłopot w tym że jeśli ujawnią zbyt mało – bestii nie uda się zlokalizować, jeśli zbyt wiele – ktoś inny zyska sławę…

Kryptyda – na czym bazuje gra o poszukiwaniu potwora

Kryptyda to termin używany w kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się poszukiwaniem nieznanych lub rzekomo wymarłych gatunków zwierząt. Słowo „kryptyda” pochodzi od greckiego słowa „kryptos”, co oznacza „ukryty”. Kryptydy to zatem gatunki zwierząt, których istnienie nie zostało jeszcze potwierdzone przez naukę, ale są podejrzewane o istnienie na podstawie relacji świadków, opowieści ludowych, poszlak naukowych, itp.

Do kryptyd zalicza się m.in.:

  • Wielką Stopę – to olbrzymi humanoid, który ma być widywany w lasach i górach Ameryki Północnej. Zwykle opisywany jest jako postać pokryta futrem, o ogromnych rozmiarach,
  • Yeti – stwór znany również jako „Śnieżny Człowiek”, który podobno jest widywany w Himalajach. Posiada on cechy człowieka i małpy, a także jest pokryty białym futrem.
  • Chupacabra – zwierzę, które ma być odpowiedzialne za zabijanie zwierząt hodowlanych w Ameryce Południowej i Centralnej. Opisuje się je jako małe, bezwłose stworzenia, przypominające kangury lub szopy.
  • Potwór z Loch Ness – stwór, który jest ponoć widywany w szkockim jeziorze Loch Ness. Według opowieści ma on długą szyję i solidny grzbiet, a sylwetką przypomina dinozaura.
  • Mothman – to stwór o skrzydłach i czerwonych oczach, który według relacji ludzi pojawiał się przed katastrofą w stanie Wirginia Zachodnia w 1967 roku (zawalił się most).

Kryptyda jest też tematem przewodnim gry, której premiera planowana jest na I kwartał 2023 r.

Kryptyda – zasady. Co to za gra?

Kryptyda to gra dedukcyjna ze scenariuszami. Każdy z graczy będzie poszukiwał miejsca, w którym schował się potwór. Na początku otrzymujemy krótką wskazówkę o jego położeniu na planszy. W trakcie rozgrywki, zadając pytania innym graczom, dążymy do wykluczania kolejnych możliwych lokacji, aby ostatecznie odgadnąć, na którym hexie skrył się stwór.

W odróżnieniu od wydania oryginalnego, polska edycja gry Kryptyda zawiera wariant dwuosobowy. W oryginale Kryptyda to gra dla 3-5 graczy.

Kryptyda – aktualizacja dot. gry z 26.01.2023 r.

Zgodnie z zapowiedzią, ruszyła przedsprzedaż gry Kryptyda od wydawnictwa Lucrum Games. Próby odnalezienia tajemniczego potwora będziemy mogli rozpocząć już za niecały miesiąc. Premiera gry została wyznaczona na 13 lutego. Do 5 lutego możecie ją kupić w specjalnej cenie 99,90 zł (SCD wynosi 149,90 zł).

Kryptyda – aktualizacja dot. gry z 13.02.2023 r.

Obyło się bez opóźnień. Kryptyda – nowa gra dedukcyjna od Lucrum Games – pojawiła się już w sklepach. Wraz z premierą, w sprzedaży pojawi się również pakiet polonizacyjny dla posiadaczy angielskiego wydania tej gry. W pakiecie znajdziecie 5 manuałów w języku polskim.

Planszowe Newsy polecają… Kryptydę!

W ramach cyklu „W roli głównej” Monika przygotowała film, na którym szczegółowo opowiada o grze, prezentuje zawartość pudełka i jej zasady.

– Po takim wstępie i opisie ja jestem zainteresowany. Zapowiada się intrygująco. Niepożądani goście i Pacjent Zero siedli fajnie, więc jest potencjał, że Kryptyda też się sprawdzi. Dzięki za ciekawy materiał – napisał jeden z komentujących na naszym kanale na YouTube.
 
A jak Wam się podobała gra i nasz materiał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *