Papierowe Podziemia od Lucky Duck. Zasady gry i minigameplay WIDEO

Zasady i minigameplay gry Papierowe Podziemia

Papierowe Podziemia to klasyczna gra typu „roll and write”. Jak przebiega rozgrywka, co zawiera pudełko i czy naprawdę czuć tu klimat mrocznych, tajemniczych podziemi – o tym opowie wam Sydonia.

Papierowe Podziemia. Co to za gra

Bladym świtem drużyna śmiałków wyruszyła eksplorować tajemnicze podziemia. Wieść niesie, że w komnatach znajdują się niesamowite ilości klejnotów, strzegą ich jednak pomniejsze potwory i wielcy bosowie, a co jeden to groźniejszy. Komu z was uda się wynieść najwięcej skarbów i zyskać nieśmiertelną chwałę?

W grze każdy z graczy kontroluje tradycyjnie skomponowaną drużynę: wojownika, maga, kleryka i łotra. Nasi bohaterowie wspólnie eksplorują podziemia, zbierają skarby i walczą z potworami. Która drużyna najbardziej się rozwinie, pokona większą liczbę przeciwników i wróci z największym łupem?
 

  • Tytuł oryginału: Paper Dungeons: A Dungeon Scrawler Game (BGG
  • Liczba graczy: 1-8
  • Czas gry: 30 minut
  • Wiek: 10+

Papierowe Podziemia. Przygotowanie gry i zasady

Na wejściu każdy z graczy dostaje ołówek i jeden arkusz z bloczku, który trzeba przygotować do rozgrywki. Z talii kart podziemi wybieracie jedną z nich i nanosicie na arkusz informacje w niej zawarte. Następnie obracacie kartę i czytacie historię wraz z najważniejszą zawartą w niej informacją: jakich mamy do dyspozycji głównych bossów. Bierzecie talię kart głównych bossów – ona jest podzielona właśnie na trzy poziomy – i wybieracie tych, których wskazuje nam karta. Kładzie się ich w miejscu dogodnym dla wszystkich graczy tak, aby każdy widział z jakimi bossami będzie musiał się zmierzyć.

Z talii kart misji dociągacie trzy karty i odkryte kładziecie gdzieś w pobliżu kart bossów w taki sposób aby każdy je widział, ponieważ są to zadania, które dadzą 4 punkty osobie która jako pierwsza je wypełni. Pozostałe karty misji możecie odłożyć już do pudełka.

Następnie bierzecie karty celów i karty mocy i z tych kart rozdajecie każdemu graczowi po dwie karty. Gracz, kiedy je otrzyma przygląda się im i zostawia po jednej – trzymając odkryte przed sobą. Karty mocy to dodatkowe zdolności albo wykorzystywane w trakcie gry raz na rundę, albo warunkowe, albo przydatne tylko przy przygotowaniu rozgrywki.

Karty celów  w grze Papierowe Podziemia, to z kolei możliwości dodatkowego punktowania za specjalne zadanie tylko i wyłącznie dla tego gracza, który taką kartę posiada. Na dole każdej karty celu znajduje się informacja o stylu treningu danego bohatera. Jest to zaznaczone w formie zamalowanego czarnego kwadraciku lub białego.

Będzie miało to znaczenie przy wyborze danego koloru kości. Jak wybierzecie sobie kartę celu, musicie nanieść na swój arkusz właśnie te informacje.

Klimatyczne Papierowe Podziemia

#zdaniemAgaty

W Papierowe Podziemia można grać solo i  w tej wersji gra sprawdza się naprawdę bardzo, bardzo fajnie. Podobnie zresztą jest w przypadku, gdy do stołu siada więcej osób, choć nie da się ukryć że interakcji zbyt wiele nie ma. Jeśli chodzi o klimat, to widać że gra próbuje go wprowadzić i faktycznie można poczuć, że wędrujemy po podziemiach, odwiedzamy komnaty, coś się wokół nas dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *