Wydawnictwo Lucky Duck Games zapowiedziało wydanie El Grande. Po 28 latach gra doczeka się polskiej edycji!
Klasyk ciągle świeży
W świecie, w którym co roku ukazuje się kilka tysięcy nowych gier, trudno tym starszym utrzymać się na szczycie. Rywalizacja jest zacięta, o czym świadczą chociażby niedawne przepychanki na pierwszym miejscu rankingu Boardgamegeek.
El Grande udało się utrzymać w pierwszej setce (jest aktualnie najstarszą grą w TOP100 tego zestawienia) i wszystko wskazuje na to, że wkrótce jej pozycja jeszcze się umocni.
El Grande to wydana oryginalnie w roku 1995 gra Wolfganga Kramera i Richarda Ulricha osadzona tematycznie w średniowiecznej Hiszpanii.
Oryginalny wydawca gry, Hans im Glück Verlag, zapowiedział właśnie nowe wydanie gry z odświeżoną szatą graficzną. Dobra wiadomość dla polskich graczy jest taka, że przy okazji doczekamy się również wersji polskiej! Jej wydania podjęło się bowiem wydawnictwo Lucky Duck Games.
- Liczba graczy: 2-5
- Długość rozgrywki: 60-120 min.
- Wiek: 12+
- Link do BGG
W nowej edycji gry oprócz gry podstawowej w pudełku znajdą się dodatkowe karty króla oraz karty władzy.
El Grande. Opis gry
Gracze wcielają się w niej w role grandów w średniowiecznej Hiszpanii. Władza króla słabnie, więc pora zawalczyć o kontrolę nad poszczególnymi regionami. Aby ją uzyskać, trzeba strategicznie rozmieszczać swoich caballeros tam, gdzie przyniosą najwięcej punktów.
Gra toczy się przez dziewięć rund, a po każdych trzech następuje punktowanie regionów. Zwycięża gracz, który na końcu gry będzie miał najwięcej punktów.
W każdej z dziewięciu rund gracze po kolei wykładają jedną z 13 kart władzy. Dzięki temu określa się kolejność wykonywanych tur (od najwyższej wartości zagranej karty), a także liczbę caballeros, których można przenieść z prowincji (z zasobów ogólnych) na swój dwór (do własnej puli). Im niższa karta, tym więcej caballeros będzie można pozyskać.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Bruxelles 1893: Belle Epoque. Powrót po latach w nowej odsłonie
Warto pamiętać, jakie karty gracze zagrywali w poprzednich turach, dzięki czemu będzie można przewidzieć, co jeszcze zostało im na ręce. Trzeba również pamiętać, że w tej samej turze nie można zagrać karty o takiej samej wartości, jak karta wyłożona przez któregoś z przeciwników.
W kolejności zgodnej z wartością zagranych kart gracze wybierają po jednej z dostępnych w danej turze pięciu kart akcji. Pozwalają one na umieszczenie caballeros na planszy w regionach sąsiadujących z królem lub w wieży castillo, przenosić króla do nowego regionu, przeprowadzić dodatkową punktację albo nieco namieszać w układzie na planszy.