Listy z Whitechapel to strategiczna, niezwykle klimatyczna gra planszowa dla dwóch do sześciu graczy. Podczas rozgrywki fabuła przenosi nas na ulice XIX-wiecznego Londynu.
Poniżej:
- Najnowsze informacje o grze Listy z Whitechapel
- Opis gry
- Skrót zasad i instrukcja
- Informacje pudełkowe i ranking BGG
- Dodatek “Drogi Szefie”
- Wideo trailer
- Historię Kuby Rozpruwacza
News! Dodruk gry Listy z Whitechapel
– Dodruk gry dostępny jest już w sklepie wydawnictwa. Jego cena to około 200 zł. (aktualizacja 1.05.2023)
– Na razie wydawnictwo Galakta uruchomiło przedsprzedaż tego tytułu, ale już wiadomo, że niedługo ten klasyk gier dedukcyjnych ponownie pojawi się na sklepowych półkach. Na teraz status gry Listy z Whitechapel oznaczony jest jako „w transporcie”, co oznacza że gra jest wyprodukowana i obecnie trwa jej transport do magazynów. Powrót tytułu zaplanowany jest na kwiecień, ale przedsprzedaż właśnie się rozpoczęła. (aktualizacja z 29.03.2023)
Listy z Whitechapel. Opis gry
Londyn, 1888 rok, labirynt cuchnących i zatłoczonych uliczek. Niektórzy mówią, że ta dzielnica to piekło. Inni, do których nie uśmiechnęło się szczęście, nazywają ją domem. Na każdym rogu znajdziesz prostytutki. Ludzie nazywają je „nieszczęśnicami” i nie ma chyba dla nich trafniejszej nazwy. Witaj w dzielnicy Whitechapel – na ulicach Kuby Rozpruwacza.
Listy z Whitechapel (Letters from Whitechapel) to strategiczna gra z 2011 r., w której jeden z graczy wcieli się w rolę mordercy, zaś pozostali będą policjantami, którzy będą starali się go powstrzymać.
Listy z Whitechapel. Instrukcja i zasady
Rozgrywka trwa 4 dni, w trakcie których Kuba będzie dokonywał morderstw, natomiast policjanci wspólnymi siłami będą starali się go zlokalizować i powstrzymać. Plansza do gry odwzorowuje obszar dzielnicy Whitechapel w czasach Kuby Rozpruwacza i jest oznaczona 199 ponumerowanymi okręgami połączonymi ze sobą przerywanymi liniami.
Podczas gry Kuba Rozpruwacz, policjanci i Nędznicy poruszają się po przerywanych liniach reprezentujących ulice.
Listy z Whitechapel. BGG
W dniu aktualizacji tego tekstu (1.05) gra Listy z Whitechapel zajmowała 339 miejsce w rankingu BGG. Jej profil można zobaczyć tutaj. Gdzie kupić Listy z Whitechapel? Za polskie wydanie gry odpowiada Galakta. Tytuł, po dodruku wiosną 2023 r., można kupić np. w sklepie wydawnictwa.
Informacje pudełkowe:
- Liczba graczy: 2-6
- Czas rozgrywki: 90-150 minut
- Wiek: 14+
- Orientacyjna cena: ok. 200 zł (cena dodatku „Drogi Szefie” to ok. 120 zł)
Zawartość pudełka z grą Listy z Whitechapel:
- instrukcja
- plansza
- 5 arkuszy policji
- 4 Listy Kuby Rozpruwacza
- 5 żetonów Szefów Dochodzenia
- 5 żetonów Ruchów Specjalnych
- 16 drewnianych znaczników
- 12 drewnianych pionków
- 1 zasłonka Kuby Rozpruwacza
- 1 bloczek arkuszy ruchu Kuby Rozpruwacza
- 27 plastikowych znaczników
Dodatek do gry “Drogi Szefie”
Warto wspomnieć, że do gry Listy z Whitechapel powstało rozszerzenie Drogi Szefie (skąd taki tytuł – wyjaśniamy poniżej). Wprowadza ono do gry 3 nowe rodzaje kart, których zadaniem jest pomoc detektywom lub Kubie Rozpruwaczowi. Gracze mogą wybrać, jakich i ilu kart chcą użyć, dzięki czemu można dostosować poziom trudności gry. Dodatek wprowadza również do gry nową, opcjonalną zasadę dotyczącą poruszania się detektywów.
POLECAMY TEŻ: Final Girl. Gra jednoosobowa, która wzbudziła spore emocje. Premiera, nowe informacje
Gra planszowa o historii Kuby Rozpruwacza
Fabuła gry Listy z Whitechapel oparta jest o sprawę Kuby Rozpruwacza (Jack The Ripper) – domniemanego seryjnego mordercy, który miał grasować w Londynie pod koniec XIX wieku. Jak podaje Wikipedia: Po raz pierwszy określenie „Kuba Rozpruwacz” pojawiło się w listach napisanych przez osobę podającą się za niego i opublikowanych w tym czasie. W sumie liczbę tych listów oszacowano na około sto – trudno powiedzieć ile z nich wysłał morderca (mordercy), a ile naśladowcy.
Jeden z najbardziej znanych listów zaczynał się od słów „Drogi Szefie”. To w nim po raz pierwszy pojawił się przerażający pseudonim, który później przeszedł do historii kryminalistyki. Z niego zaczerpnięto tytuł dodatku do gry Listy z Whitechapel.
W śledztwie dotyczącym Kuby Rozpruwacza policjanci uwzględnili w sumie 11 morderstw, do których doszło pomiędzy 3 kwietnia 1888, a 13 lutego 1891. Część z nich określana jest jako „kanoniczna piątka” – uważa się, że wszystkie zostały dokonane przez tego samego zabójcę. Co do tego, czy pozostałe łączy osoba sprawcy, pewności nie ma.
Kto pisał Listy z Whitechapel?
W sprawie mordercy z Whitechapel było więcej niż stu podejrzanych, ale policja nigdy nikomu nie postawiła zarzutów. Biorąc pod uwagę niewyjaśnione okoliczności, liczbę ofiar oraz brutalny sposób pozbawiania ich życia, do dziś temat Kuby Rozpruwacza jest przedmiotem badań i wielu spekulacji.