Nowa gra na stole często oznacza konieczność ciągłego wertowania instrukcji i upewniania się co do kolejnych zasad. Chyba nic tak nie wybija z rytmu i nie rozbija klimatu podczas rozgrywki, ale czy mamy inne wyjście? Wygląda na to, że z pomocą może przyjść sztuczna inteligencja i ChatGPT.
ChatGPT to narzędzie, które jesienią ub. roku zaprezentowała firma OpenAI. To darmowa i banalna w obsłudze aplikacja, która umożliwia prowadzenie pisanego dialogu z botem „napędzanym” przez sztuczną inteligencję. Bot może, na polecenie, odpowiedzieć na właściwie dowolne, zadane przez nas pytanie albo wykonać pisane polecenie.
Internet w ciągu ostatnich miesięcy zalała fala treści obrazujących co czego można wykorzystać ChatGPT – od planowania podróży w dowolne miejsce na świecie, po pisanie prac naukowych czy nawet zdawanie egzaminów. Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennym życiu i pracy już teraz wydają się naprawdę imponujące.
Pozostaje jednak etyczny aspekt wykorzystania bota do niektórych celów, problematyczne okazują się same odpowiedzi, które często są niedokładne lub ewidentnie błędne. Warto o tym pamiętać korzystając z narzędzia, a także wiedzieć że jego wiedza o świecie opiera się na zasobach internetu dostępnych do września 2021.
POLECAMY TEŻ: Cyclades: Legendary Edition. Trwa kampania na Kickstarterze. Nowe Cyklady wyjdą też po polsku
Jak dobrze ChatGPT zna zasady gier planszowych?
Na amerykańskim portalu digitaltrends.com pojawił się ciekawy artykuł, w którym autor opisuje, jak wykorzystał ChatGPT do tłumaczenia zasad gier planszowych. Jon Martindale pierwotnie próbował standardowej ścieżki: sam uczył bota, a następnie odpytywał go. Efekty jednak okazały się mizerne.
– W najlepszym przypadku nie mogłem ufać temu, co mówi mi ChatGPT, a w najgorszym mogło to być całkowicie mylące. Ale pomysł wykorzystania ChatGPT do zasad gry planszowej był dla mnie zbyt kuszący, aby całkowicie zrezygnować – opowiada.
Ostatecznie postanowił zainwestować 20 dolarów w wersję ChatGPT Plus. Oferuje ona m.in. możliwość skorzystania z pluginów, które istotnie rozszerzają możliwości narzędzia. Jak mówi, prawdziwym punktem zwrotnym okazał się plugin ChatWithPDF. Umożliwia on wgranie pełnej instrukcji gry, a następnie rozmawianie o jej zawartości z botem.
Efekty, na podstawie eksperymentów autora artykułu, okazały się interesujące. Choć nadal rozwiązanie nie było idealne to – jak pisze:
– Chatbot nie wprowadzał mnie w błąd. Jego błędy były oczywiste i nie psuły gry. Naprawdę mogę go wykorzystać, aby pomóc uczyć się gier i uczyć innych lub znaleźć odpowiedź na pytanie, które nie oznacza googlowania. To prawdziwa oszczędność czasu.
Cały artykuł można przeczytać tutaj: I taught ChatGPT to teach me board games, and now I won’t ever go back
My tego rozwiązania nie próbowaliśmy, ale jesteśmy bardzo ciekawi Waszego zdania na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w naszym hobby. Jak Wam się podoba ten pomysł?
O ChatGPT pisaliśmy już na Planszowych Newsach kilka miesięcy temu. Pytaliśmy wtedy sztucznej inteligencji o najlepsze gry planszowe na świecie. Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, polecamy ten tekst: Najlepsze gry planszowe na świecie według sztucznej inteligencji. Te tytuły poleca ChatGPT
Co ChatGPT myśli o grach planszowych?
Takie pytanie zadaliśmy botowi. Oto, co powiedział bot:
Jako sztuczna inteligencja, nie mam osobistych upodobań ani preferencji, ale mogę opisać moje ogólne spostrzeżenia na temat gier planszowych.
Gry planszowe to forma rozrywki, która ma długą historię i jest popularna na całym świecie. Jest wiele różnych rodzajów gier planszowych, od klasycznych takich jak szachy czy warcaby, po bardziej nowoczesne i złożone, takie jak Osadnicy z Catanu czy Carcassonne. Gry planszowe mogą być zarówno proste i szybkie, jak i bardzo skomplikowane, wymagające strategicznego myślenia i interakcji między graczami.
POLECAMY TEŻ: Dlaczego warto grać w gry planszowe? 15 powodów, które przemawiają za planszówkami
Jedną z zalet gier planszowych jest to, że pozwalają na interakcję społeczną i spędzanie czasu w towarzystwie innych ludzi. Mogą być świetną okazją do spędzenia wieczoru z rodziną lub przyjaciółmi, umożliwiając przy tym wspólną zabawę i rywalizację. Gry planszowe często wymagają myślenia taktycznego, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, co może być stymulujące intelektualnie.
W ostatnich latach gry planszowe zyskały również na popularności, zarówno wśród młodszych jak i starszych graczy. Wielu twórców wprowadza nowe, innowacyjne pomysły i mechaniki do gier planszowych, co sprawia, że są one coraz bardziej interesujące i różnorodne.
Ogólnie rzecz biorąc, gry planszowe są fascynującą formą rozrywki, która oferuje wiele możliwości dobrej zabawy i umysłowego wyzwania.