Wiedzieliście, że „Scrabble” to nie jest pierwotna nazwa tej popularnej gry słownej? Dziś Światowy Dzień Scrabble, więc mamy dla Was garść ciekawostek na jej temat.
Światowy Dzień Scrabble z nieprzypadkową datą
13 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Scrabble. Jest to nieprzypadkowa data, ponieważ w tym dniu w 1899 r. w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork urodził się Alfred Mosher Butts. Z zawodu architekt, najbardziej wsławił się jednak nie dzięki swoim konstrukcjom, a jako twórca tej gry.
Scrabble to gra słowna, w której na planszy 15 x 15 gracze układają literki tak, aby tworzyły one słowa. Im bardziej wyrazy są skomplikowane (pod względem doboru liter i długości), tym więcej punktów zdobywamy. To klasyczna gra rodzinna, którą można zaproponować graczom w niemal każdym wieku. Pomaga rozbudowywać słownictwo, wspiera naukę ortografii, koncentracji, poprawia spostrzegawczość. Gra w Scrabble jest tak popularna, że istnieją oficjalne turnieje i mistrzostwa świata, a także rankingi graczy.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Gry planszowe dla seniora. Jaką planszówkę wybrać dla babci i dziadka?
Scrabble – gra słowna dla każdego
- „Scrabble” jest zatwierdzonym znakiem towarowym dla dwóch firm: Hasbro Inc. na terenie USA i Kanady oraz Mattel Inc. dla pozostałej części świata.
- Gra została stworzona w momencie, kiedy autor chorował na depresję
- Miała własne show w NBC w latach 1984-1990.
- Istnieje wersja gry dla osób niewidomych i niedowidzących, gdzie literki są w postaci sześciopunktu Braille’a.
- „Scrabble” nie jest pierwotną, oryginalną nazwą tej gry – autor nazwał ją najpierw Lexico, następnie Criss-Cross Words. Finalną nazwę nadał partner biznesowy twórcy – James Brunot.