Do sklepów powrócił Patchwork: Polski Folklor – przez wielu graczy uważany za najpiękniejszą edycję tej gry. Zamiast jaszczurki na okładce znajdziemy logo Rebela, jest to bowiem jeden z tytułów, którego kontynuację zapowiedział gdański wydawca.
Patchwork. Opis gry
Patchwork to metoda szycia, w której łączy się małe kawałki materiału w większą całość, tworząc nowy wzór. W przeszłości wykorzystywano ją, żeby zagospodarować niechciane ścinki i skrawki.
Dziś z kolei patchwork często jest formą sztuki. Z cennych tkanin projektanci wyczarowują niejednokrotnie cudowne włókiennicze kreacje. Największe arcydzieła powstają z nierównych kawałków materiału. Trzeba jednak pamiętać, że takie kawałki czasem trudno do siebie dopasować.
Tak w skrócie możemy podsumować cel gry Uwe Rosenberga Patchwork: z różnorodnych kawałków będziemy się starali „uszyć” jak najcenniejszą kołderkę. O jej wartości zadecyduje jak najbardziej równomierne wypełnienie obszaru, a także liczba przyszytych guzików.
W grze fragmenty kołderki reprezentowane są przez tetrisopodobne kafelki o różnych wzorach, ułożone w okręgu wokół planszy z torem czasu. W swojej turze gracz może kupić jeden z trzech kafelków znajdujących się przed pionkiem. Musi za to zapłacić niejako podwójnie – odrzucając wskazaną na łatce liczbę guzików, a także przesuwając się o określoną liczbę pól na torze czasu. Zakupiony fragment gracz umieszcza na swojej planszetce i do końca gry nie będzie już mógł go przesunąć.
- Liczba graczy: 2
- Długość rozgrywki: 15-30 min.
- Wiek: 8+
- Link do BGG
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: GWT: Kolej na Północ i dodruk GWT już w sklepach
Wiele twarzy Patchworka
Do gry Patchwork powstało wiele edycji różniących się szatą graficzną. Można tu wspomnieć o edycji halloweenowej z gałkami oczu zamiast guzików albo o wydaniu walentynkowym, w którym zamiast skrawków materiału mamy kawałki czekolady. Jeszcze bardziej tematycznie odbiega wersja Stack’n Stuff, w której zadaniem graczy jest rozmieszczenie przedmiotów na pace ciężarówki.
Piękne wydania gry powstały wskutek inspiracji wzorami ludowymi z różnych stron świata. Znajdziemy wersję chińską i tajwańską, skandynawską, andyjską, a także inspirowaną flagą USA.
Trzeba jednak przyznać, że na ich tle zdecydowanie wyróżnia się zilustrowana przez Jolantę Lendzioszek edycja Polski Folklor. Dodatkowy walor edukacyjny stanowi dołączona do instrukcji ściągawka ze wskazaniem, z jakich regionów Polski pochodzą konkretne wzory.
POLECAMY RÓWNIEŻ: Champions! Nowa gra imprezowa od wydawnictwa Rebel już w przedsprzedaży
Patchwork: Polski Folklor. Cena, gdzie kupić?
W niektórych sklepach z planszówkami można jeszcze znaleźć ostatnie egzemplarze z nakładu wydanego przez Lacertę. Ich cena plasuje się w granicach 70-100 zł.
Aktualną dostępność i ceny można sprawdzać na portalu Planszeo.