- Wydawnictwo Lookout Games zapowiedziało Forest Shuffle – swój pierwszy tytuł z serii Greenline. Gra ukaże się również po polsku.
Gra bez plastiku
Z okazji Światowego Dnia Środowiska wydawnictwo Lookout zapowiedziało nową linię gier „Greenline”. W grach tak oznaczonych nie ma plastiku, a papier użyty do produkcji posiada certyfikat FSC®.
Niedawno ujawniono pierwszą grę, która ukaże się w ramach serii. Jest to Forest Shuffle, czyli taktyczna gra (nie tylko) dla miłośników przyrody. Gracze zmierzą swoje siły w zbieraniu najcenniejszych drzew i przyciąganiu gatunków, tworząc w ten sposób zrównoważone ekologicznie siedlisko.
Wiadomo już, że gra ukaże się również po polsku pod tytułem „Leśne Rozdanie”.
Forest Shuffle to gra autorstwa młodego niemieckiego projektanta kryjącego się pod pseudonimem KOSCH, natomiast za piękne ilustracje podpowiada Toni Llobet. Artysta specjalizuje się w ilustracjach dzikiej przyrody, a Forest Shuffle to pierwsza planszówka zilustrowana przez niego.
- Liczba graczy: 2-5
- Długość rozgrywki: 40-60 min.
- Wiek: 10+
- Link do BGG
MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:
Canopy Evergreen, czyli nowa odsłona lasu deszczowego
Forest Shuffle. Zasady
W grze Forest Shuffle gracze rywalizują o zebranie najcenniejszych drzew, a następnie przyciągnięcie do nich różnych gatunków zwierząt.
Na początku każdy gracz ma w ręku sześć kart przedstawiających albo konkretny rodzaj drzewa, albo dwóch mieszkańców lasu.
W swojej turze gracz wybiera spośród dwóch akcji. Albo dobiera dwie karty – zakryte z talii lub odkryte z polany – i dodaje je do swojej ręki, albo zagrywa kartę z ręki, płacąc jej koszt, a następnie umieszcza ją w grze.
Każde drzewo i mieszkaniec mają określony koszt. Aby go zapłacić, należy odrzucić zakryte karty z ręki na polanę. Przy zagrywaniu drzewa należy dodatkowo odkryć wierzchnią kartę z talii i wyłożyć na polanę. Natomiast zagrywając mieszkańca opłaca się tylko jego koszt, a następnie wsuwa kartę kartę pod drzewo od strony pasującej do tego mieszkańca.
Alternatywnie można jeszcze zagrać zakrytą kartę jako sadzonkę drzewa. Taka karta nic nie kosztuje i można na nią zagrywać mieszkańców. Nie jest ona jednak przypisana do żadnego gatunku, podczas gdy każde drzewo należy do jednego z ośmiu gatunków.
Po zagraniu karty można również użyć jej efektu (dobranie kart, umieszczenie dodatkowych kart, wykonanie kolejnej tury itp.) lub zyskać premię, pod warunkiem, że zapłaciło się za tę kartę kartami tego samego koloru.
Jeśli na koniec tury gracza na polanie znajduje się więcej niż dziewięć kart, należy wszystkie odłożyć do pudełka.
Gra toczy się tak długo, aż z talii wyciągnięta zostanie trzecia karta zimy. Na końcu podlicza się punkty za drzewa i mieszkańców na zagranych kartach. Wygrywa gracz z największą liczbą punktów.