Niemieckie jury ogłosiło tegoroczne nominacje do trzech prestiżowych nagród za 2023 rok: Spiel des Jahres, Kennerspiel des Jahres i Kinderspiel des Jahres. Wyniki poznamy w lipcu.
Nominacje zostały podane podczas półgodzinnego materiału video na YT. Najpierw poznaliśmy tzw. długie listy gier we wszystkich kategoriach, a następnie po trzy tytuły z każdej z nich, które zawalczą o nagrody. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 lipca 2023 r.
Spiel des Jahres. Nominacje
Jest to główna kategoria, czyli Gra Roku. Trafiają do niej tytuły skierowane do szerokiego grona odbiorców, z naciskiem na graczy początkujących i rodzinnych.
1. Fun Facts – imprezowa gra dla 4-8 osób oparta na współpracy. W każdej turze odczytujemy na głos osobiste pytanie, na które odpowiadamy, wpisując na strzałkę pewną liczbę. Następnie próbujemy zgadnąć, jak odpowiedzieli pozostali gracze, a odpowiedzi układamy w kolejności rosnącej. W Polsce wydał ją Rebel.
2. Next Station London – wykreślanka dla 1-4 graczy, w której projektujemy sieć metra. Musimy stworzyć optymalne połączenia, aby dotrzeć do wielu atrakcji i wykorzystać tunele.
3. Dorfromantik – kafelkowa gra dla 1-6 graczy oparta na grze video, którą w Polsce wyda jesienią IUVI Games. Podczas rozgrywki będziemy kooperacyjnie układać sześciokątne płytki tworząc wiejski pejzaż, wytyczając jak najdłuższy tor i rzekę. Celem jest wypełnianie zadań, a tym samym postęp w kampanii
Wyróżnienia:
- Mantis (u nas wydane przez Rebel jako Mordercze krewetki)
- That’s Not a Hat
- Akropolis (u nas wydane przez @Lucky Duck Games Polska)
- KuZOOka
- QE
- Sea Salt & Paper (u nas wydane przez Dice&Bones jako Papierowe morze)
Kennerspiel des Jahres. Nominacje
Do tej kategorii trafiają gry, których poziom jest wyższy niż Spiel des Jahres i skierowane są do osób z większym doświadczeniem w planszówkach.
1. Planet Unknown – kafelkowa gra dla 1-6 graczy, w której umieszczamy tetrisowe kafelki na swojej planszetce, zapewniając sobie zasoby potrzebne do podtrzymania życia na planecie, przesuwamy się na kilku torach z różnymi umiejętnościami i spełniamy karty zadań. Polskie wydanie tej gry, jako Niezbadana Planeta, zapowiedział Portal Games.
2. Iki – euro dla 2-4 graczy, którego akcja toczy się w Japonii w epoce Edo. Staramy się zostać najlepszym edokko poprzez wspomaganie rozwoju miasta i poprawę jakości życia jego mieszkańców. Zatrudniamy postaci o różnych umiejętnościach, kierujemy je do pracy w słynnej handlowej dzielnicy Nihonbashi i podnimy ich doświadczenie, aż przejdą na emeryturę. W Polsce Iki zostało wydane przez Lucky Duck Games.
3. Challengers! – gra karciana dla 1-8 graczy z mechaniką budowania talii, w której toczymy 7 intensywnych pojedynków, w każdej rundzie ścierając się z innym przeciwnikiem. W Polsce wydał ją Rebel.
Wyróżnienia:
- Mindbug (u nas wydane przez Portal)
- Council of Shadows
Kinderspiel des Jahres. Nominacje
W tej kategorii znajdują się gry skierowane do grania z dziećmi.
1. Gigamon – gra dla 2-4 graczy w wieku 5+. Musimy odnaleźć pary pasujących do siebie Elemonów. Gdy będziemy mieć 3 takie same
Elemony, dostaniemy jednego Gigamona. Gracz, który jako pierwszy zbierze 3 Gigamony, wygrywa grę.
2. Mysterium Kids – gra dla 2-6 graczy w wieku 6+. Współpracując ze sobą musimy odnaleźć skarb Kapitana, zanim skończy się noc. W każdej rundzie jeden gracz zostaje Duchem Kapitana Echo i daje wskazówki, które pomogą innym graczom znaleźć rozwiązanie.
3. Carla Caramel – gra dla 1-6 graczy w wieku 4+. Kooperacyjnie musimy przygotowywać lody i wydawać je dzieciom, które ustawiają się w kolejce.
Wyróżnienia:
- Mein erstes Abenteuer
- Douzanimo
- Rutsch und Flutsch (u nas wydane przez Rebel jako Żółwik Plusk!)
Spiel des Jahres. Co to za nagroda?
Wiele osób uważa nagrodę Spiel des Jahres za najważniejszą w branży. Choć jest ściśle związana z niemieckim rynkiem gier planszowych, to przez ponad 40 lat istnienia zyskała międzynarodowy prestiż. Przyznawana przez jury składające się z niemieckojęzycznych krytyków gier planszowych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Nominowane tytuły są wybierane spośród tych wydanych w Niemczech w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
POLECAMY TEŻ: Golden Geek Awards 2022. Znamy wyniki głosowania graczy
Pierwszy raz nagrodę Spiel des Jahres przyznano w 1979 roku – zwyciężyła wówczas gra Hase und Igel. Przez kolejne lata, rok w rok, jury wybierało kolejne tytuły, które miały wpływ na rozwój zainteresowania planszówkami. Wśród nich znalazły się m.in Catan (1995 r.), Carcassonne (2001 r.), Wsiąść do pociągu (2004 r.), Tajniacy (2016 r.) czy Azul (2018 r.).
Od 2011 roku, obok Spiel des Jahres, przyznawana jest nagroda Kennerspiel des Jahres, która honoruje nieco bardziej zaawansowane gry. W tej kategorii zwyciężały m.in 7 cudów świata (2011 r.), Wyspa Skye (2016 r.) i Na skrzydłach (2019 r.). Osobne jury przyznaje również nagrodę dla najlepszej gry dla dzieci – Kinderspiel des Jahres (od 2001 roku).