Kartini: From Darkness to Light to nowy tytuł zapowiedziany przez Ion Game Design. Gra nawiązuje do historii Indonezji i walki tamtejszych kobiet o dostęp do edukacji, jaka rozegrała się na przełomie XIX i XX wieku.
Gry planszowe niejednokrotnie mogą być dla nas źródłem wiedzy na tematy, o których normalnie nie mielibyśmy pojęcia. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy nawiązują do mało znanych wydarzeń z historii lub postaci. Tak może być również w przypadku Kartini.
Raden Ajeng Kartini – bohaterka narodowa Indonezji
Urodzona w 1879 roku Raden Ajeng Kartini pochodziła z jawajskiej rodziny arystokratycznej. Dzisiejsza Indonezja w jej czasach była jedną z posiadłości kolonialnych Królestwa Holandii jako Holenderskie Indie Wschodnie.
Po ukończeniu holenderskiej szkoły podstawowej Kartini chciała kontynuować edukację. Droga do dalszego kształcenia była jednak zamknięta dla indonezyjskich dziewcząt, które ukończyły 12 rok życia. Popularną praktyką było trzymanie ich od tego momentu w odosobnieniu w domach, dopóki nie wyszły za mąż.
Kartini miała o tyle szczęście, że jej ojciec zapewnił jej w tym czasie dostęp do europejskich książek i magazynów. Dzięki temu mogła sama dalej się kształcić i poznawać idee feminizmu i walki z niesprawiedliwością społeczną.
Zaczęła również korespondować z dziewczynami z Holandii. To z tych listów – opublikowanych po jej śmierci – stała się później najbardziej znana. Prezentowała w nich swoje marzenia dotyczące powszechnego kształcenia dziewcząt w Indonezji – wykraczającego poza szkołę podstawową i obejmującego również osoby z niższych warstw społecznych.
Mimo przedwczesnej śmierci po porodzie w wieku zaledwie 25 lat, Kartini zdążyła wywrzeć ogromny wpływ na myślenie o edukacji kobiet oraz rozbudzanie wśród nich dążeń niepodległościowych.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Ezra and Nehemiah – nowa gra zapowiedziana przez Garphill Games
Kartini: From Darkness to Light. Omówienie gry
W grze Kartini: From Darkness to Light gracze zarządzają szkołami dla dziewcząt, do których przyjeżdżają uczennice z różnych wysp Indonezji. Po ukończeniu szkoły, uczennice stają się politykami, bojowniczkami, patronkami lub nauczycielkami. Dzięki temu mogą dalej rozwijać edukację kobiet i wspierać walkę o niepodległość narodu.
Dzięki umiejętnemu zarządzaniu pieniędzmi i książkami można zapewnić ukończenie szkoły przez jak największą liczbę dziewcząt. Trzeba jednak również zwracać uwagę na reputację swojej szkoły. Po czterech rundach, oznaczających cztery lata obowiązkowej edukacji podstawowej w Indonezji, gracz z największą liczbą punktów wygrywa grę.
- Liczba graczy: 1-6
- Czas rozgrywki: 60-150
- Wiek: 14+
- Profil gry w portalu BGG
Historia powstania Kartini: From Darkness to Light
Autorką Kartini: From Darkness to Light jest pochodząca z Indonezji Sherria Ayuandini. Pomysł na grę przyszedł jej do głowy, kiedy przeczytała o organizowanym konkursie Zenobia Award. Warunkiem przystąpienia było pochodzenie z grupy niezbyt licznie reprezentowanej wśród projektantów gier planszowych (kobiety, mniejszości etniczne, osoby LGBTQ+).
Drugim warunek dotyczył tematyki przedstawionego projektu. Musiała to być gra planszowa nawiązująca do szeroko rozumianej historii. To od samego autora zależało już, czy historia ta zostanie ujęta od strony politycznej, społecznej, kulturalnej, naukowej, gospodarczej czy wojskowej.
Projekt Sherrii Ayuandini zapewnił jej miejsce wśród ośmiorga finalistów oraz zainteresowanie ze strony ekipy Ion Game Design, która podjęła się koordynacji dalszych prac nad rozwojem gry.
Kartini: From Darkness to Light ma niedługo mieć kampanię na Kickstarterze.