Gra Kutná Hora: The City of Silver to najnowsza zapowiedź wydawnictwa Czech Games Edition. Premiera planowana jest na targi w Essen. Wydawnictwo Rebel zapowiedziało wydanie polskiej wersji językowej.
Historia miasta przekuta na planszówkę
Można powiedzieć, że położone nieopodal Pragi miasto Kutná Hora istnieje głównie dzięki odkrytym złożom srebra. Ich wydobycie rozpoczęło się w XIII wieku, a już w XIV wieku zaobserwowano błyskawiczny rozwój „miasta srebra”. Miasto się bogaciło i stopniowo pojawiały się nowe, coraz bardziej prestiżowe budynki. W nowopowstałej mennicy zatrudniono nawet rzemieślników aż z Florencji.
Kutná Hora została jedną z oficjalnych rezydencji królewskich, co przełożyło się na wzrost jej znaczenia w Europie Centralnej. Gildie zwiększały swoje wpływy, a miasto stawało się coraz piękniejsze. O znaczeniu miasta świadczy również fakt, że Stare Miasto z kościołem św. Barbary, a także późniejszy kościół poklasztorny w dzielnicy Sedlec zostały pod koniec XX wieku zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia rozwoju miasta zainspirowała debiutujących projektantów – Ondřeja Bystronia, Petra Čáslavę i Pavla Jaroscha. W stworzonej przez nich grze Kutná Hora: The City of Silver zadaniem graczy jest wydobycie srebra, rozszerzanie wpływów gildii oraz budowa historycznych budynków. Najważniejszym z nich jest oczywiście przepiękna gotycka katedra. Przed graczami stanie trudne zadanie zrównoważenia celów osobistych z koniecznością zapewnienia dobrobytu i rozwoju całego miasta.
POLECAMY RÓWNIEŻ: Gra Carnegie ukaże się po polsku. Znamy wydawcę!
Gra Kutná Hora: The City of Silver
Kutná Hora jest osadzoną w historii grą euro o budowie miasta. Jej twórcy starali się odtworzyć mechanizm popytu i podaży. Dzięki temu praktycznie każda akcja ma konkretny wpływ na sytuację w grze, co znacząco zwiększa dynamikę.
W każdej rundzie gracze na zmianę wybierają akcje przedstawione na dwustronnych kartach. Ich celem jest realizacja strategicznych planów, takich jak wydobycie srebra, kupowanie działek pod budowę, zdobywanie pozwoleń, wznoszenie budynków dla swoich gildii, czerpanie zysków z ich produkcji i oczywiście praca nad budową Katedry Świętej Barbary.
Asymetryczne cechy gildii zwiększają interakcję w grze. Każdy z graczy musi myśleć o realizacji własnych celów, ale jednocześnie jego decyzje mogą zwiększać możliwości innych graczy. Rozbudowa kopalni bądź budowa infrastruktury w istotny sposób zmieniają bowiem sytuację na wspólnej planszy. W tej grze wszystko jest połączone, a czasami droga do osobistego zwycięstwa zależy od dobrobytu ogółu.
- Liczba graczy: 2-4
- Czas rozgrywki: 30 min. na gracza
- Wiek: 13+
Premiera gry jest planowana na targi SPIEL ’23 w Essen (5-8 października tego roku). Terminu premiery polskiej edycji jeszcze nie znamy.
TU SĄ NEWSY » GRY NAWIĄZUJĄCE DO HISTORII