Ogniem i Mieczem – historyczna gra planszowa wraca w odświeżonej wersji

Ogniem i mieczem - okładka gry

Weterani historycznych planszowych gier bitewnych z pewnością kojarzą Ogniem i Mieczem. Po 12 latach od wydania gra powraca w nieco szybszej i łatwiejszej do nauczenia się odsłonie. Chętni mogą wesprzeć projekt na platformach crowdfundingowych wspieram.to oraz Kickstarter.

Ogniem i Mieczem – gra planszowa osadzona w polskiej historii

XVII wiek w historii Polski był dość burzliwy i obfitował w wojny, jakie Rzeczpospolita toczyła z sąsiadami. Do tych wojen nawiązuje historyczna gra strategiczna Ogniem i Mieczem, której druga edycja ma się ukazać pod koniec tego roku. Aktualnie można wesprzeć projekt w ramach kampanii na platformach wspieram.to oraz Kickstarter (linki na dole treści). Autorami gry są Piotr Bartkowiak, Michał Molenda, Konrad Sosiński i Rafał Szwelicki, nie jest to więc historia opowiedziana „z zewnątrz”, lecz opracowana przez Polaków.

Mimo pewnych kompromisów koniecznych, aby zapewnić przyjemne wrażenia z rozgrywki, gra jest w wysokim stopniu wierna realiom historycznym. Dotyczy to zarówno fabuły, jak i modeli armii. Twórcy gry planszowej podzielili się nawet ciekawostką, że podręcznik do pierwszej edycji służył za pomoc naukową wykładowcom akademickim z USA. Wynika to z faktu, iż był najlepszym dostępnym po angielsku źródłem wiedzy o siedemnastowiecznej wojskowości w naszym regionie.

POLECAMY TEŻ:
Unmatched Adventures. Ruszyła kampania na Kickstarterze, będzie polska edycja

Co wyróżnia Ogniem i Mieczem 2?

Jednym z kluczowych elementów mechaniki gry Ogniem i Mieczem jest system rozkazów. Rozkazy przydzielane Jednostkom określają postawę Jednostki i rodzaj działań, jakie będzie gotowa podejmować, przyjęte na podstawie ostatnich poleceń otrzymanych od dowództwa armii. Mają one oddawać realia bitew z tamtej epoki, w których dowódca informacje o aktualnym stanie walk otrzymywał z opóźnieniem. Również z opóźnieniem jego rozkazy trafiały do jednostek.

Dowódca w Ogniem i Mieczem pełni kluczową rolę. Nie jest on typem niepokonanego bohatera, ale po prostu mózgiem armii. Umiejętne użycie dowódcy, jego umiejscowienie na polu bitwy i zarządzanie zasobami punktów rozkazów to główna droga do zwycięstwa.

POLECAMY TEŻ:
Czekaliście, czekaliście i się doczekaliście! Ruszyła przedsprzedaż gry Tiletum

Ciekawym zabiegiem jest odejście od typowych dla historycznych gier bitewnych armii o tej samej wartości punktowej. Mechanika Ogniem i Mieczem pozwala na rozgrywanie starć, kiedy jedna ze stron posiada znaczną przewagę w ilości lub jakości wojsk. System scenariuszy, efektów i forteli pozwala na nawiązanie równorzędnej walki, nawet jeśli jedna armia jest znacznie słabsza od wojsk przeciwnika.

Druga wersja Ogniem i Mieczem z nowym podejściem i unikalną mechaniką

W starszych planszowych grach bitewnych zazwyczaj gracz podejmuje działania całą swoją armią, a następnie robi to przeciwnik. W Ogniem i Mieczem zastosowano nowe podejście. Gracze naprzemiennie poruszają poszczególne elementy swoich armii. Dzięki temu rozgrywka robi się bardziej dynamiczna oraz wymaga nieustannego śledzenia sytuacji na stole.

Unikalnym elementem mechaniki gry jest Zwiad. Jest to faza na początku gry, podczas której gracze starają się uzyskać korzyści wysyłając na zwiad swoją straż przednią. Należy to jednak dobrze przemyśleć, ponieważ straż przednia podczas rozpoznania może ponieść ciężkie straty.

Chcesz wesprzeć grę? Link do kampanii na wspieram.to znajduje się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *